Grzegorz Turnau w Filharmonii Bałtyckiej

Koncerty, Gdańsk

Data 09.05.2015 19:00
Miejsce Filharmonia Bałtycka
Adres ul. Ołowianka 1
Miejscowość Gdańsk
Bilety 60, 90, 120 zł

Zapraszamy do Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na koncert Grzegorza Turnaua.

Wykonawcy:

Grzegorz Turnau - śpiew, fortepian Dorota Miśkiewicz - śpiew Mariusz Pędziałek - obój Robert Kubiszyn - bas Cezary Konrad - perkusja oraz Orkiestra smyczkowa

Część I "Siedem widoków w drodze do Krakowa"

Suita na dwa głosy, obój, fortepian, orkiestrę smyczkową, akustyczna gitarę basową i perkusję. Cykl piosenek i tematów instrumentalnych, inspirowany odkrytymi w Pałacu Miroszewskich w Krakowie freskami z połowy XIX w. przedstawiającymi okolice miasta z ich ważnymi siedzibami, takimi jak Tenczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna, nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego praca Józefa Peszki, znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja, podkreślająca ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmujących nieuchronność przemijania. Muzyka Grzegorza Turnaua, dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju Mariuszowi Pędziałkowi, pozwala odnaleźć równowagę miedzy wysokim i niskim, liryką i satyrą, sacrum i profanum. Czyli wedle greckich pojęć-"metaxu". Całość utworu towarzyszy animowana projekcja fresków. Czas trwania:40 minut.

Część II

Piosenki i utwory instrumentalne z muzyka Grzegorza Turnaua, wybrane z jego 30-letniej kariery kompozytorskiej i estradowej. W programie zarówno te szerzej znane i prezentowane( Bracka, Cichosza, Miedzy ciszą a ciszą, Znów wędrujemy), jak i te rzadziej prezentowane- wszystkie w wersjach orkiestrowych. Repertuar w tej części może ulegać zmianom, podobnie jak czas trwania - od 1 godziny do... w zależności od atmosfery. Koncert rozpocznie się 9 maja w Filharmonii na Ołowiance o godzinie 19:00. Organizowany jest w ramach zbiórki środków na przebudowę Ośrodka Wczesnej Interwencji i Wspomagania Rozwoju, w którym wsparcie otrzymują najmłodsi pacjenci -dzieci. Rocznie z pomocy fizjoterapeutów, rehabilitantów, psychologów, pedagogów korzysta 1500 dzieci w stałej terapii.