Narodziny miasta - gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym

Kultura, Gdynia

Data 26.04.2015 14:00-31.12.2015 00:00
Miejsce Muzeum Miasta Gdyni
Adres ul. Zawiszy Czarnego 1
Miejscowość Gdynia
Bilety Normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, bilet rodzinny 15 zł

Narodziny miasta - gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym 26.04 (niedziela) o godz. 14.00.

Jest to wystawa, na którą wszyscy czekali. Ekspozycja oparta została głównie na nieprezentowanych dotąd materiałach zdjęciowych i filmowych. Pozyskaliśmy je między innymi z archiwów w Waszyngtonie oraz Saint-Ouen. Zwiedzających zaskoczy sposób aranżacji, której podjął się szkocki architekt Gary Johnson. Do współpracy merytorycznej zaprosiliśmy świetnych specjalistów, między innymi dra hab. Andrzeja Szczerskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorem ekspozycji jest dyrektor Muzeum Miasta Gdyni Jacek Friedrich.

Celem wystawy jest zaprezentowanie, w sposób nowoczesny i atrakcyjny dla szerokiej publiczności, fenomenu narodzin Gdyni, w tym zwłaszcza jej architektury. Wystawa ma służyć budowaniu i poszerzeniu świadomości naszych widzów, dzięki czemu – mamy nadzieję – przyczyni się do pogłębienia więzi gdynian z ich miastem. Naszym gościom spoza Gdyni ukaże z kolei rangę zjawiska, a wreszcie wpłynie pozytywnie na ochronę zabytkowych, historycznych i kulturalnych wartości ważnych nie tylko dla społeczności lokalnej, ale i ogólnopolskiej.

Tożsamość miasta współkształtuje jego architektura. Tworząca ramy miejskiej egzystencji Gdynia powstawała, gdy w światowej architekturze dokonywała się wielka przemiana. Widzialnym znakiem przemiany, jaką przyniósł architektoniczny MODERNIZM stała się gładka, przeszklona ściana, pomalowana na biało! Jasne, były więc mury gdyńskich urzędów, gdyńskich biurowców, gdyńskich kamienic, gdyńskich willi, gdyńskich bloków. Tak zrodził się mit „białej Gdyni”.

[IMG]2[/IMG]

Gdynię zrodził MOZÓŁ tysięcy ludzi, którzy za sobą zostawiali dotychczasowe życie, by budować je na nowo. Stworzyli MIASTO, które stało się dumą ich samych i całego kraju. Miasto, które do dziś stanowi symbol sukcesu całego pokolenia Polaków żyjących między dwiema strasznymi wojnami.

Wystawę „Narodziny Miasta. Gdyński modernizm w dwudziestoleciu międzywojennym”, będzie można oglądać w Muzeum Miasta Gdyni od 18 września do 31 grudnia 2015 r.

Więcej informacji o wydarzeniu: TUTAJ oraz na Facebooku.

Bilety: Normalny 7 zł, ulgowy 4 zł, bilet rodzinny 15 zł.