Wernisaż wystawy "EGIPT" - WYSPA SKARBÓW GAK

Kultura, Gdańsk

Data 10.04.2015 18:00-30.04.2015 00:00
Miejsce Gdański Archipelag Kultury
Adres ul. Turystyczna 3
Miejscowość Gdańsk
Bilety Wstęp wolny

EGIPT - Śródziemnomorski kraj w niezwykłych ujęciach - krajobrazy podwodne i fantastyczna architektura Egiptu. Relacja ze wspólnej podróży znanych trójmiejskich fotografików.

[IMG]2[/IMG]

Janusz Bałanda Rydzewski – (1931-2014) Artysta-fotografik i dziennikarz. Był członkiem m.in. Związku Polskich Artystów Fotografików, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Przez całe życie związany z Trójmiastem, pracował m.in. w redakcji Dziennika „Bałtyckiego” i miesięcznika „Morze”, współpracował z Centralnym Muzeum Morskim czy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Jeden z fotografów „Solidarności”, dokumentujący życie polskiej opozycji. Do końca życia czynny zawodowo - jego pasją była fotografia podwodna. Został wyróżniony licznymi nagrodami i odznaczeniami.

W ostatnich latach Janusz Rydzewski miał nową pasję - była nią fotografia podwodna. Skończył kurs nurkowania, wyjeżdżał nad Morze Czerwone.

  • Pojechałem z nim na jedną z takich wypraw, schodził nawet 15 metrów pod wodę. Podziwiałem go za to, ja bym się na to nie odważył. […] Był osobowością. Jego fotografie to zamknięte opowiadania, teraz się już tak prawie nie fotografuje. Dziś fotoreporterzy rejestrują fakty, nie myślą o tym, żeby obraz był jednocześnie opowiadaniem. Janusz posiadał tę umiejętność.

Wojciech Milewski - ur. 21 VIII 1936 w Warszawie. Fotografią zajął się 55 lat temu, pracując w Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych w laboratorium doświadczalnym. Fotografia szybko stała się jego pasją, a potem zawodem. Od roku 1970 mieszka na Wybrzeżu. Jako fotograf pracował w przemyśle okrętowym. W latach 1990-1992 był fotografem Prezydenta RP Lecha Wałęsy.

[IMG]3[/IMG]

Fotografią artystyczną zajmuję się od roku 1957. W roku 1958 uzyskał główną nagrodę w konkursie „Szczecin zawsze Polski". W roku 1980 otrzymał tytuł AFIAP (Federacji Fotograficznej przy UNESCO). Od 1982 roku jest mistrzem fotografii. W latach 1973-1989 związany z Gdańskim Towarzystwem Fotograficznym. Posiada srebrną odznakę Federacji Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, którą otrzymał w 1989 roku. Brał udział w przeszło 400 wystawach w kraju i zagranicą. Otrzymał ponad 70 nagród w konkursach krajowych i zagranicznych.

Wystawiał swoje prace także zagranicą: we Francji, w Niemczech, Brazylii, Japonii, USA, Australii, Czechosłowacji, we Włoszech, na Węgrzech, w Hiszpanii, Cejlonie, Indiach, Hong-Kongu, ZSRR i in. Od 2005 na emeryturze.

[IMG]4[/IMG]

Wystawa potrwa do 30 kwietnia 2015

Wstęp wolny