24.12.2010 10:51 1

"Lulajże, Jezuniu" - kolęda z historią

Kto z nas nie zna spokojnej i łagodnej melodii tej kolędy-kołysanki? Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą polską kolędę. Kiedy powstałą i dla kogo była inspiracją. Oto krótka historia utworu.

Kolęda "Lulajże, Jezuniu" najprawdopodobniej powstała w drugiej połowie XVII wieku, aczkolwiek dokładnej daty nie ustalono.

Najstarsza wersja tekstu, która zachowała się do naszych czasów, pochodzi z 1705 roku. Jest przechowywana w Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. Kolędę po raz pierwszy wydrukowano w lwowskiej oficynie Szlichtynów w roku 1767.

Zapis nutowy ukazał się drukiem w 1843 roku w antologii ks. Michała Marcina Mioduszewskiego "Pastorałki i kolędy z melodyjami czyli piosnki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane a przez X. M. M. M. zebrane". Ówczesna melodia utworu trochę różniła się od obecnej.

Piękna kolęda inspirowała wielu artystów. Zachwycił się nią sam Fryderyk Chopin, który wykorzystał ją we fragmencie Scherzo h-moll op. 20. Kolęda pojawiła się również w twórczości Jacka Kaczmarskiego (utwór "Wigilia na Syberii") i u Lucjana Rydla w III akcie "Betlejem polskiego", gdzie "Lulajże, Jezuniu" śpiewa chór anielski.

Utwór "Lulajże, Jezuniu" jest uważany za jedną z najpiękniejszych polskich kolęd. Kolęda jest też kojarzona z polskością, a to dlatego, że ukochali ją sobie działacze niepodległościowi. Do jej melodii pisano teksty patriotyczne związane z bieżącymi wydarzeniami. Powstała m. in. pieśń legionowa do melodii "Lulajże, Jezuniu".


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...