15.07.2012 11:08 0

Mieszkania dla gdyńskich kotów - bez czynszu

Do końca lipca Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni przyjmuje zgłoszenia opiekunów bezpańskich kotów, którzy chcieliby jeszcze w tym roku otrzymać dla nich ciepły i wygodny domek. Od początku realizacji programu „Koci dom”, czyli 2005 r., Miasto przekazało 152 takich „nieruchomości”.

Kocie domki są wykonane z drewna i zostały ocieplone styropianem. Mają zdejmowany dach pokryty papą oraz zadaszony podest, gdzie można wykładać karmę. Są podzielone w pionie i poziomie, dzięki czemu w każdym znajdują się cztery pomieszczenia zapewniające kotom dobre schronienie, również na czas zimy.

Wieloletni program, nadzorowany i finansowany przez Wydział Środowiska Urzędu Miasta Gdyni, prowadzony jest przy współudziale organizacji pozarządowych pomagającym zwierzętom. W program włączyły się również administracje budynków. Uzgadniają z opiekunami kotów miejsca usytuowania „kocich domów”, a także kontrolują, czy wokół nich utrzymywana jest należyta czystość i porządek.

Osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, które chciałyby jeszcze w tym roku otrzymać koci dom, powinny zwrócić się do administratora terenu z taką prośbą lub do końca lipca złożyć pismo w Wydziale Środowiska Urzędu Miasta Gdyni z załączoną pisemną zgodą administracji bądź wspólnoty na ustawienie domku w wybranym miejscu. Warunkiem otrzymania kociego domku jest także zobowiązanie się do dbania o czystość i porządek wokół niego oraz zapobiegania nadmiernemu rozmnażaniu się kotów.

W zamian za podjęcie współpracy gdyńskie schronisko „Ciapkowo”, utrzymywane przez Miasto, wspomaga osoby opiekujące się bezpańskimi kotami, przekazując im w miarę możliwości środki antykoncepcyjne dla zwierząt oraz suchą karmę.

W ramach programu od czterech lat za pośrednictwem organizacji pozarządowych prowadzona jest akcja sterylizacji i kastracji wolno bytujących kotów. Warunkiem skorzystania z darmowego zabiegu jest schwytanie (organizacja wypożycza klatki – łapki) i dowiezienie zwierzęcia do wskazanej przez organizację lecznicy. Tegoroczna akcja dobiega końca. Wysterylizowano ponad trzysta kotek i wykastrowano czterdzieści kocurów. Akcja będzie kontynuowana wiosną przyszłego roku.

Działania Miasta zmierzają w kierunku zachowania ograniczonej liczby kotów w ich naturalnym środowisku. Nie można zapominać, że zwierzęta te pełnią ważną rolę w regulacji populacji gryzoni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...