05.07.2012 15:32 0

Będą szukać gazu łupkowego w pow. wejherowskim

PGNiG, KGHM, ENEA i TAURON Polska Energia zobowiązały się do wspólnego poszukiwania gazu z łupków, który może popłynąć już w 2016 roku.

Umowa zawarta przez wymienione wyżej spółki zobowiązuje je do prowadzenia wspólnych prac, które prowadzić będą na należącej do PGNiG części koncesji Wejherowo na trzech padach: Kochanowo, Częstkowo i Tępcz. Wstępne badania wykazały występowanie tam gazu z łupków.

Współpraca tych spółek obejmuje teren o łącznej powierzchni 160 km². Szacuje się, że nakłady budżetowe wyniosą około 1,72 mld złotych. Każdy z tych inwetorów otrzyma określony procent udziału w budżecie tego przedsięwziecia.

  • Koncesja Wejherowo, na której części będzie prowadzona współpraca, jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada obecnie PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Potwierdzają to rezultaty prac PGNiG na odwiercie Lubocino 1, gdzie wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, w wyniku których nastąpił przypływ gazu. Analizy gazu z łupków syluru i ordowiku potwierdziły jego bardzo dobre parametry energetyczne, brak siarkowodoru i niską zawartość azotu - czytamy na oficjalnej stronie internetowej PGE Polska Grupa Energetyczna

Projektem będzie zarządzał komitet operacyjny, który powołano specjalnie do tego celu. Ze względu na posiadane kompetencje pierwszym operatorem tego przedsięwziecia będzie PGNiG.

Umowa, która została zawarta pomiędzy tymi pięcioma spólkami przewiduje ponadto preferencje dla stron umozliwiące prowadzenie współpracy na pozostałym obszarze koncesji Wejherowo.

  • Zasoby surowcowe są we współczesnym świecie jednym z najistotniejszych czynników wpływających na pozycję gospodarczą nie tylko firm, które je eksploatują, ale również państw, które pośrednio lub bezpośrednio sprawują nad nimi kontrolę. Bezpieczeństwo surowcowe w globalnej gospodarce to przyszłość KGHM. Polska Miedź jest jedną z nielicznych polskich firm mającą dziś realny dostęp do zasobów surowcowych na rynku globalnym. Jednocześnie angażujemy się w projekty pozyskiwania tańszych źródeł energii. Dojście do własnego gazu jest dla nas istotne ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Liczymy na to, że ten projekt będzie naszym wspólnym sukcesem – powiedział Hubert With, prezes KGHM.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...