W środę, 2 maja, w godzinach od 10:00 do 16:00 będzie można odwiedzić Port Wojenny w Gdyni Oksywiu i zobaczyć stacjonujące tam okręty Marynarki Wojennej znane m.in. z udziału w międzynarodowych misjach i operacjach morskich oraz ćwiczeń NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Wśród jednostek udostępnionych do zwiedzania będzie fregata rakietowa, okręt rakietowy, okręty podwodne typu Kilo i Kobben oraz okręt ratowniczy. Bramy Portu Wojennego w Gdyni Oksywiu zostaną otwarte dla zwiedzających w środę, 2 maja, o godzinie 10:00. Bramą nr 1 (rondo Bitwy pod Oliwą, koniec ul. Śmidowicza, przy charakterystycznej śrubie okrętowej) będzie można przejść w kierunku nabrzeży, gdzie cumują okręty podwodne, okręt rakietowy i ratowniczy. Bramą nr 2 – będzie można natomiast trafić do nabrzeży gdzie zacumowane są fregaty rakietowe. Do bramy nr 2 prowadzi droga (ok. 300 metrów na południe od bramy nr 1, wzdłuż boiska sportowego). Zwiedzanie potrwa do godziny 16:00. Na terenie portu będzie można się poruszać w miejscach wskazanych przez służby ochrony. Na pokłady okrętów podwodnych, ze względów bezpieczeństwa, nie będą mogły wchodzić dzieci poniżej 12 roku życia. INFORMACJE NA TEMAT OKRĘTÓW: Fregata rakietowa typu Oliver Hazard Perry – Marynarka Wojenna posiada dwa okręty tego typu (ORP „Gen. K. Pułaski”, ORP „Gen. T. Kościuszko”). Są one przeznaczone głównie do osłony transportu morskiego, osłony strategicznych jednostek, poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania celów powietrznych i nawodnych. Mogą być wykorzystywane w większości operacji morskich w tym. m.in. operacji embarga, monitoringu, kontroli żeglugi i zwalczania zagrożeń asymetrycznych oraz działań typowo bojowych. Okręty te przepłynęły pod biało-czerwoną banderą ponad 140 tysięcy mil morskich spędzając na morzu ponad tysiąc dni. Uczestniczyły w kilkudziesięciu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, w tym w istotnych manewrach Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Partnerstwa dla Pokoju. ORP „Gen. K. Pułaski” dwukrotnie operował w Siłach Odpowiedzi NATO oraz uczestniczył w misji antyterrorystycznej NATO na Morzu Śródziemnym pod kryptonimem „Active Endeavour” i właśnie ten okręt będzie udostępniony do zwiedzania. DANE:
prędkość: 29 węzłów UZBROJENIE:
2 wyrzutnie torped
2 śmigłowce pokładowe SH-2G Okręt rakietowy projektu 660 – polska MW posiada 3 okręty tego typu (ORP „Orkan”, ORP „Piorun”, ORP „Grom”). Przeznaczone są głównie do wykonywania ataków rakietowych na cele nawodne oraz ataków artyleryjskich do celów nawodnych i powietrznych. W operacjach morskich mogą być wykorzystane do prowadzenia działań ofensywnych, a także osłony zespołów okrętowych i szlaków komunikacyjnych, po których poruszają się jednostki transportowe. Mogą prowadzić operacje embarga, monitoringu, kontroli żeglugi i zwalczania zagrożeń asymetrycznych oraz działania typowo bojowe. Główne uzbrojenie okrętów stanowią rakiety RBS 15 Mk II. Okręty te będą w najbliższym czasie uzbrojone w rakiety najnowszej generacji - RBS 15 Mk III. Do zwiedzania udostępniony będzie ORP „PIORUN” DANE:
długość: 48,9 metra
prędkość: 36 węzłów UZBROJENIE:
wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych
1 armata kalibru 30 mm Okręt podwodny projektu 877E - ORP „Orzeł” – od 26 lat w służbie pod biało-czerwoną banderą. Przez ten czas przebył ponad 85 tysięcy mil morskich. Uczestniczył w krajowych i międzynarodowych manewrach na Bałtyku i na wodach Oceanu Atlantyckiego. Ciekawostką jest fakt, że jego kadłub zewnętrzny pokryty jest specjalną powłoką typu "skóra delfina" wykonaną z tworzyw sztucznych oraz pomalowaną specjalną farbą. Dzięki temu jest bardzo trudny do wykrycia przez obce stacje hydrolokacyjne i radarowe. Okręt może zanurzyć się na głębokość do 300 metrów. Okręty podwodne są jednym z najefektywniejszych środków bojowych wykorzystywanych na współczesnym teatrze działań morskich. Zapewniając największą skrytość działania są wykorzystywane m.in. do operacji rozpoznania, działań rozpoznawczo-uderzeniowych, uderzeniowych, a także do przerywania i tworzenia blokad morskich oraz osłony zespołów okrętów nawodnych. DANE:
długość: 72,6 metra
prędkość: nawodna: 12 węzłów, podwodna: 17 węzłów UZBROJENIE
6 wyrzutni torpedowych
Okręty podwodne typu Kobben - Zostały one wyprodukowane w latach 1964 – 67 w niemieckiej stoczni Rheinstahl - Nordseewerke w Emden. Pełną, kompleksową modernizację okręty przeszły w latach 90-tych. W latach 2002 – 2004 cztery jednostki typu Kobben, w formie daru rządu Norwegii, zostały przekazane Polsce wraz z pakietem logistycznym - ORP „”Sokół’, „Sęp”, „Bielik”, „Kondor”.
Okręty podwodne są jednym z najefektywniejszych środków bojowych wykorzystywanych na współczesnym teatrze działań morskich. Zapewniając największą skrytość działania są wykorzystywane m.in. do operacji rozpoznania, działań rozpoznawczo-uderzeniowych, uderzeniowych, a także do przerywania i tworzenia blokad morskich oraz osłony zespołów okrętów nawodnych. Do zwiedzania udostępniony zostanie ORP „SOKÓŁ”. DANE:
8 wyrzutni torped 533 mm Okręt ratowniczy projektu 570M – Marynarka Wojenna posiada na wyposażeniu dwa okręty tego typu (ORP „Lech” i ORP „Piast”). Przeznaczone są one do udzielania pomocy innym jednostkom, w tym przede wszystkim załogom okrętów podwodnych. Mogą prowadzić prace podwodne, holować uszkodzone jednostki, ściągać je z mielizny, walczyć z pożarami, przeciekami oraz udzielać pomocy medycznej. Za pomocą specjalnych pontonów mogą także wydobywać zatopione obiekty z dna morskiego. W 1991 roku przez 6 miesięcy ORP „Piast” brał udział w operacji "Pustynna Burza" na Zatoce Perskiej wchodząc w skład sił koalicyjnych wraz z ORP „Wodnik”. W 1993 roku jako pierwszy okręt Marynarki Wojennej uczestniczył w międzynarodowych ćwiczeniach pod kryptonimem „BALTOPS”. Do zwiedzania udostępniony zostanie ORP „PIAST”. DANE:
prędkość: 17 węzłów WYPOSAŻENIE RATOWNICZE:
zdalnie sterowane pojazdy podwodne