Gdański Festiwal Muzyczny 2012 jest kontynuacją projektu który po raz pierwszy zrealizowano w roku 2008 i odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Gdańska. Formuła Festiwalu jest otwarta niemniej indywidualne piętno programowe każdej kolejnej jego edycji nadaje towarzyszące jej przesłanie oraz postać Artysty Rezydenta.
W roku 2009 wystąpiła w tej roli kompozytorka - Elżbieta Sikora, w roku 2010 wybitna pianistka, laureatka m.in. X Międzynarodowego Konkursu im. F.Chopina - Ewa Pobłocka, w roku 2011 jedna z największych gwiazd w historii polskiej wokalistyki - Stefania Toczyska, w roku 2012 funkcję tę przyjął wybitny skrzypek - Konstanty Andrzej Kulka.
Gdański Festiwal Muzyczny 2012 poświęcony będzie zatem w dużej mierze prezentacji dorobku jednego z najwybitniejszych skrzypków w historii wiolinistyki polskiej ostatnich kilkudziesięciu lat a w jego programie dominować będą - z racji nazwiska Rezydenta - instrumenty smyczkowe pokazane w najrozmaitszych konfiguracjach.
Światowa kariera Konstantego Andrzeja Kulki rozpoczęła się od Międzynarodowych Konkursów w Genui i słynnego Konkursu ARD w Monachium gdzie bezdyskusyjnie zdobył I nagrodę. Był wtedy jeszcze studentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Gdańsku w klasie profesora Stefana Hermana, uczelni, do której niedawno powrócił jako pedagog prowadząc mistrzowską klasę skrzypiec.
W ramach Festiwalu Konstanty Andrzej Kulka pokaże się zarówno jako solista jak i kameralista występując m.in. z renomowanym Kwintetem Warszawskim grającym w składzie: Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Krzysztof Bąkowski - skrzypce, Rafał Kwiatkowski - wiolonczela, Stefan Kamasa - altówka i Krzysztof Jabłoński - fortepian, z Cameratą Vistula i z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów - Marka Pijarowskiego.
Solistą koncertu inauguracyjnego będzie pierwszy wiolonczelista Berliner Philharmoniker - Ludwig Quandt. Odbędą się koncerty laureatów XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H.Wieniawskiego w Poznaniu: laureatki I nagrody, Koreanki Soyoung Yoon i finalisty, laureata Nagrody Młodych Erzhana Kulibaeva z Kazachstanu.
Do grona wydarzeń należy także zaliczyć koncerty podczas których wystąpią m.in. Collegium Marianum Praga , Orkiestra Symfoniczna Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie, Ensemble Sans Souci Berlin, Polski Chór Kameralny oraz laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Szerynga - Dalia Kuznecovaite.
Stałym elementem programu Gdańskiego Festiwalu Muzycznego są koncerty muzyki gdańskiej zarówno dawnej jak i współczesnej oraz koncerty poza obszarem Gdańska m.in. w Sopocie, Gdyni, Starogardzie Gdańskim, Elblągu i Trąbkach Wielkich.
Honorowy patronat nad festiwalem objął prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz. Rezydent Festiwalu - Konstanty Andrzej Kulka. Szczegóły na stronie gdanskifestiwal.pl