W kalendarzu chrześcijańskim obchodzony jest dziś pierwszy dzień wielkiego postu. Rozpoczyna się 40-dniowy post. Do świątyń wybiorą się katolicy, aby posypać głowę popiołem, który jest tu symbolem kruchości życia i nieuchronnej śmierci.
Czas Wielkiego Postu i jego symbolika pochodzi z Pisma Świętego. Jezus przez 40 dni pościł i modlił się na pustyni. Pokutował w ten sposób przed rozpoczęciem swojej misji. Dla wiernych jest to specjalny okres, czas pielgrzymek, pokuty czy jałmużny.
W Środę Popielcową podczas Mszy św., duchowny posypuje głowy wiernych popiołem. Zwyczaj ten obowiązuje od XI wieku za sprawą papieża Urbana II. Ustalono także, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Tego dnia obowiązuje także wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, który oznacza ograniczenie liczby do trzech posiłków, jednego do syta oraz dwóch skromnych.
Czas postu zakończy się w Wielki Czwartek 24 marca, rozpoczną się wówczas obchody Triduum Paschalnego. Poprzedzi go Niedziela Palmowa, która w tym roku odbędzie się 20 marca.
Wielki Post to ważny czas dla wiernych, bowiem oczekują oni na najważniejsze dla nich święto, na Wielkanoc, czyli na Zmartwychwstanie Jezusa. W tym roku świąteczna niedziela przypadnie 27 marca.