09.02.2025 15:20 3 TS

105. rocznica zaślubin Polski z morzem. Interaktywnym spektaklem opowiedzieli o Polakach, którzy zmieniali świat

źródło: Twoja Telewizja Morska

O Janie Szczepaniku, autorze ponad 200 wynalazków czy Ludwiku Hirszfeld, lekarzowi, który wprowadził oznaczenia grup krwi można dowiedzieć się z multimedialnego spektaklu. Charakterystyczna naczepa projektu "Iskry Niepodległości" odwiedziła Puck z okazji 105. rocznicy zaślubin Polski z morzem.

„Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – prezentuje historie ponad stu wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.

W Pucku jesteśmy po raz trzeci. Chcemy udostępnić mieszkańcom Puck i odwiedzającym to miasto spektakl o Polakach, którzy zmieniali świat, o naukowcach, których patenty wpłynęły na rozwój chociażby elektroniki - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Kamil Wnuk, opiekun "Iskry Niepodległości".

Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść będzie można obejrzeć w całej Polsce.

Do Pucka naczepa przyjechała z okazji 105. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji wystawę poświęconą m.in. Polakom można też podziwiać w oddziale "Szpitalik" Muzeum Ziemi Puckiej zatytułowaną "Powroty".

Nawiązuje do 1920 roku, czyli powrotu Polski nad Bałtyk. Nawiązuje też do powrotów po drugiej wojnie światowej, dlatego, że jak samo słowa wskazuje mówią o powrocie do ojczyzny, do małych ojczyzn czy o powrotach ludzi z emigracji. Na naszej wystawie odnosimy się do powrotów zarówno w 1920 jak i w 1945 roku - mówi w rozmowie z TTM Barbara Kos-Dąbrowska.

Przypomnijmy, że 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do wody pierścień otrzymany od Polonii Gdańskiej. Był to symboliczny akt objęcia przez Polskę Bałtyku w posiadanie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...