09.02.2025 15:20 3 TS
O Janie Szczepaniku, autorze ponad 200 wynalazków czy Ludwiku Hirszfeld, lekarzowi, który wprowadził oznaczenia grup krwi można dowiedzieć się z multimedialnego spektaklu. Charakterystyczna naczepa projektu "Iskry Niepodległości" odwiedziła Puck z okazji 105. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
„Iskry Niepodległej” – mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” – prezentuje historie ponad stu wybitnych postaci XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie.
— W Pucku jesteśmy po raz trzeci. Chcemy udostępnić mieszkańcom Puck i odwiedzającym to miasto spektakl o Polakach, którzy zmieniali świat, o naukowcach, których patenty wpłynęły na rozwój chociażby elektroniki - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Kamil Wnuk, opiekun "Iskry Niepodległości".
Opowieść rozpoczyna się od postaci Ojców Niepodległości, a następnie, na tle skomplikowanej historii Polski, ukazuje osiągnięcia podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat. Widowisko umieszczono w specjalnie zaprojektowanych naczepach ekspozycyjnych, dzięki czemu wirtualną opowieść będzie można obejrzeć w całej Polsce.
Do Pucka naczepa przyjechała z okazji 105. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji wystawę poświęconą m.in. Polakom można też podziwiać w oddziale "Szpitalik" Muzeum Ziemi Puckiej zatytułowaną "Powroty".
— Nawiązuje do 1920 roku, czyli powrotu Polski nad Bałtyk. Nawiązuje też do powrotów po drugiej wojnie światowej, dlatego, że jak samo słowa wskazuje mówią o powrocie do ojczyzny, do małych ojczyzn czy o powrotach ludzi z emigracji. Na naszej wystawie odnosimy się do powrotów zarówno w 1920 jak i w 1945 roku - mówi w rozmowie z TTM Barbara Kos-Dąbrowska.
Przypomnijmy, że 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem wrzucając do wody pierścień otrzymany od Polonii Gdańskiej. Był to symboliczny akt objęcia przez Polskę Bałtyku w posiadanie.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.