07.02.2025 11:00 1 TS/PEJ
Ochotnicza Straż Pożarna w Choczewie wzbogaci swoje wyposażenie o nowoczesny sonar holowany EDGE TECH 4125. Zakup tego zaawansowanego technologicznie urządzenia Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) dofinansowały kwotą 90 tysięcy złotych w ramach Programu Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS).
Nowy sonar umożliwia szybkie i precyzyjne działania ratowniczo-poszukiwawcze na zbiornikach wodnych, szczególnie w sytuacjach kryzysowych. Urządzenie pozwala dokładnie lokalizować osoby lub obiekty pod wodą, co jest niezwykle istotne w przypadku akcji prowadzonych w trudnych warunkach. Sprzęt ten przyczyni się również do utworzenia w ramach bazy OSP Choczewo Specjalistycznej Grupy Sonarowej sprofilowanej na działania na wodach województwa pomorskiego.
— Sonar, który uda nam się zakupić, pozwoli na szybsze i skuteczniejsze lokalizowanie osób. Dzięki pomocy PEJ nasza jednostka, jako jedna z nielicznych w kraju, zyska narzędzie umożliwiające precyzyjne lokalizowanie osób oraz obiektów, co przyspieszy czas reakcji w akcjach ratunkowych. Będziemy mogli podnieść naszą gotowość bojową oraz zwiększyć bezpieczeństwo w regionie, szczególnie w okresie letnim, kiedy znacząco zwiększa się liczba przybywających do naszej gminy osób – podkreśla Karol Wojciechowski, naczelnik OSP Choczewo.
W Polsce jest wykorzystywanych tylko kilka tego typu urządzeń. Taki sonar jest na wyposażeniu m. in. Urzędu Morskiego w Gdyni i Marynarki Wojennej RP.
— Inwestowanie w nowoczesne technologie to nie tylko wsparcie dla straży pożarnych, ale także dla całej lokalnej społeczności. Naszym celem jest budowanie bezpiecznego otoczenia dla mieszkańców i turystów – mówi Ludmiła Sandros, kierownik Działu Komunikacji Społecznej i Edukacji z Polskich Elektrowni Jądrowych.
Zakup sonaru to przykład wykorzystania współczesnych rozwiązań technologicznych do poprawy bezpieczeństwa publicznego. Dzięki wsparciu PEJ, OSP Choczewo może realizować bardziej złożone akcje ratownicze, stając się jednym z liderów w dziedzinie ratownictwa wodnego w Polsce.
Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych (PWIS) jest programem społecznym spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, który zastąpił realizowany od 2015 roku Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych. Za jego pośrednictwem PEJ wspierają finansowo ważne dla mieszkańców inicjatywy w rejonie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.