11.01.2025 14:04 3 PM/TTM

'Żebyśmy byli dumni z Wejherowa.' Uczcili rocznicę nadania praw miejskich

Fot. Jakub Szumilas

13 stycznia 2025 roku, mijają 375 lat od nadania praw miejskich dla Wejherowa. Jak co roku z tej okazji przed pomnikiem założyciela miasta Jakuba Wejhera złożono wiązanki kwiatów.

Uroczystość odbyła się w sobotę (11 stycznia) na Placu Jakuba Wejhera w Wejherowie.

Obchody są 13 stycznia, ale dzisiaj jest sobota i gromadzimy się na rynku, żeby podziękować Jakubowi Wejherowi za to, że założył miasto Wejherowo 28 maja 1643 roku. Dziękujemy za to, że po 375 lata możemy żyć w tym mieście i móc je zmieniać. Możemy życzyć naszemu miastu, żeby cały czas się rozwijało, aby dobrze się na tutaj żyło, żebyśmy byli dumni z Wejherowa, ale też żeby wszyscy, którzy przyjeżdżają do Wejherowa aby mówili, że to jest naprawdę fajne miasto - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

W uroczystości jak zwykle wzięło udział także stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum, czyli dawny Pułk Czarnieckiego. Rekonstruktorzy tradycyjną salwą uświetnili obchody.

Przygotowaliśmy przemówienie omawiające historię nadania praw miejskich miastu, następnie zrobiliśmy salwę z broni palnej i armat - opowiada Krzysztof Zdunkowski, prezes stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych Tempora Militum.

Wejherowo - miasto z bogatą historią

Kilkaset lat temu wojewoda malborski Jakub Wejher otrzymał od króla Jana Kazimierza przywilej, na mocy którego utworzona przez niego osada Wejherowska Wola została podniesiona do godności miasta o nazwie Wejheropolis, czyli Wejherowo.

Osadę Wejherowska Wola wojewoda malborski Jakub Wejher powołał do życia, za zgodą króla Władysława IV, 28 maja 1643 roku. Związane to było z realizacją obietnicy złożonej Bogu za ocalenie życia podczas oblężenia miasteczka Biała (teren obecnej Białorusi). Osada rozwijała się prężnie i już po 7. latach 13 stycznia 1650 roku król Jan Kazimierz nadał jej prawa miejskie.

Wejherowo było jedynym w ówczesnych Prusach Królewskich miastem prywatnym i ostatnim osadzonym na prawie chełmińskim, a przywilej określał między innymi uprawnienia samorządu miejskiego oraz sposób wyboru władz Wejherowa. Obywatelem miasta mógł zostać każdy mężczyzna, chrześcijanin bez względu na narodowość, który z okazji otrzymania tej godności zapłaci 10 złotych polskich. Wszystkim mieszkańcom zapewniono zwolnienie na 30 lat z wszelkich opłat, ciężarów i kontrybucji na rzecz skarbu państwa. Przywilej królewski przyznawał też prawo odbywania w mieście czterech jarmarków dorocznych oraz dwóch jarmarków tygodniowo – czytamy na stronie wejherowo.pl.

Warto dodać, że król również ustalił, że w herbie miasta będzie „biały krzyż rycerzy maltańskich na niebieskim polu, otoczony zielonym wieńcem wawrzynowym, a w środku krzyża będzie czerwona róża”.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...