04.01.2025 11:00 5 TS/Muzeum Narodowe w Gdańsku

„Sąd Ostateczny” przejdzie konserwację. Można je jeszcze podziwiać w muzeum w Gdańsku

źródło: materiał prasowy

Jedno z najważniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach, Tryptyk Hansa Memlinga, zostanie poddane kompleksowym badaniom i konserwacji od lutego 2025 roku. Liczące ponad 550 lat arcydzieło, prezentowane obecnie w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, będzie można oglądać w tym miejscu jeszcze tylko do końca stycznia 2025 roku.

Tryptyk Memlinga to jeden z najcenniejszych przykładów malarstwa niderlandzkiego na świecie. Pomimo swojej burzliwej historii, dzieło zachowało intensywność barw i niezwykłe bogactwo treści. Jego perfekcyjny stan techniczny to zasługa mistrzowskiej techniki malarskiej stosowanej w XV wieku. Tryptyk od wieków związany jest z Gdańskiem, gdzie jego obecność urosła do rangi symbolu kultury i sztuki.

Proces konserwacji i badania

Zespół ekspertów z Muzeum Narodowego oraz Komisji Memlingowskiej opracował szczegółowy plan działań, który został zaakceptowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Już od września 2024 roku obraz będzie zabezpieczany w swojej obecnej lokalizacji, choć zwiedzający będą mogli podziwiać go z większej odległości.

Kluczowy etap prac rozpocznie się w lutym 2025 roku, kiedy Tryptyk zostanie przeniesiony do specjalistycznego pomieszczenia badawczego, niedostępnego dla publiczności. Planowane działania obejmują zaawansowane badania, takie jak skanowanie mikroskopem o wysokiej rozdzielczości, które pozwolą na wykrycie mikrouszkodzeń i przygotowanie odpowiednich działań konserwatorskich.

W ramach projektu odbędą się także warsztaty i szkolenia międzynarodowe dla konserwatorów i naukowców, poświęcone zarządzaniu ryzykiem oraz ochronie dóbr kultury. Kolejnym etapem będzie digitalizacja Tryptyku z wykorzystaniem najnowszych technik fotograficznych, co umożliwi jego szeroką dostępność online.

Nowa odsłona w 2026 roku

Muzeum Narodowe planuje zakończyć prace do grudnia 2026 roku. Po konserwacji Tryptyk powróci na zmodernizowaną ekspozycję, dostosowaną do najnowszych standardów bezpieczeństwa i edukacji muzealnej.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...