07.12.2024 10:00 1 TS/ZUS

Te prace wykonuje się w szczególnych warunkach na Pomorzu. Marynarzy najwięcej z pomorskiego

źródło: pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Ponad 20 tysięcy osób na Pomorzu w 2023 roku pracowało w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Są to zawody związane z podwyższonym ryzykiem zdrowotnym lub wymagające wyjątkowej sprawności psychofizycznej.

Jak podkreśla Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku:

To prace związane z czynnikami ryzyka lub takie, które wymagają szczególnej odpowiedzialności i sprawności psychofizycznej - mówi.

Pracodawcy zatrudniający osoby w takich zawodach mają obowiązek składania do ZUS dokumentu ZSWA, informującego o pracownikach objętych składkami na Fundusz Emerytur Pomostowych. W 2023 roku dokumenty te złożyło na Pomorzu blisko 8 tysięcy płatników, obejmując prawie 303 tysiące pracowników w skali kraju.

Charakterystyka prac w szczególnych warunkach

Prace w szczególnych warunkach są wykonywane w środowisku, które może powodować trwałe uszkodzenia zdrowia. To zawody wymagające pracy:

  • Pod ziemią, na wodzie, w wodzie lub w powietrzu,

  • W ekstremalnych temperaturach,

  • W środowisku o podwyższonym ciśnieniu.

Mimo stosowania środków ochronnych, ryzyko zdrowotne w tych zawodach pozostaje wysokie. Z kolei prace o szczególnym charakterze wymagają odpowiedzialności i kondycji psychofizycznej, by zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

Predyspozycje do takiej pracy zmniejszają się przed osiągnięciem wieku emerytalnego z powodu pogorszenia sprawności psychofizycznej - podkreśla Cieszyński.

Kto pracuje w takich warunkach na Pomorzu?

Na Pomorzu prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wykonują:

  • Kierowcy autobusów, trolejbusów i motorniczowie tramwajów (15,3 proc.),

  • Maszyniści i kierownicy pociągów (6,5 proc.),

  • Personel opiekujący się mieszkańcami domów pomocy społecznej (6,1 proc.).

Pomorzanie stanowią też większość pracujących na statkach żeglugi morskiej (59,6 proc.) oraz morskich platformach wiertniczych (53,4 proc.). Rybacy morscy z Pomorza to niemal połowa wszystkich osób zatrudnionych w tej branży w Polsce (49,3 proc.).

Średni wiek pracowników w takich zawodach na Pomorzu wynosił 45 lat dla mężczyzn i 44,1 roku dla kobiet – najniżej w kraju. W strukturze wiekowej najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 55–64 lat, co wskazuje na wyzwania związane z długotrwałą eksploatacją zdrowia w takich zawodach.

Wykonywanie prac w szczególnych warunkach wiąże się z wyższym ryzykiem zdrowotnym i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia emerytalnego. Dokument ZSWA oraz Fundusz Emerytur Pomostowych są kluczowe w ochronie praw tych pracowników.

Dzięki takim działaniom ZUS wspiera osoby wykonujące zawody, które wymagają wyjątkowych predyspozycji i stawiają wyższe wymagania ich zdrowiu.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...