29.11.2024 09:16 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Kreatyna - suplement diety na miarę Twoich potrzeb

Materiał Partnera

Kreatyna to związek chemiczny, który można znaleźć zarówno wśród składników przedtreningówek, jak i suplementów potreningowych. To preparat chętnie wykorzystywany przez osoby aktywne fizycznie, który stanowi jeden z najczęściej przyjmowanych suplementów diety.

Czym jest i gdzie występuje kreatyna?

Kreatyna to związek chemiczny o charakterze organicznym, który może być naturalnie syntetyzowany w organizmie człowieka dzięki obecności argininy, metioniny i glicyny. To substancja znana również jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, której nazwa pochodzi z języka greckiego, od słowa kreas, oznaczającego mięso, które stanowi jedno z głównych pokarmowych źródeł kreatyny.

Kreatyna jest magazynowana przede wszystkim w mięśniach i ścięgnach, a niewielkie ilości związku można znaleźć również w wątrobie, nerkach czy jądrach. To substancja, która w ludzkim ustroju jest przekształcana w fosfokreatynę, pełniąc funkcję magazynu energii.

Kwas beta-metyloguanidynooctowy można dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem - za źródła składnika uznaje się wspomniane wcześniej mięso, a także przetwory mięsne, ryby, mleko, jogurty, sery czy kefiry. Warto jednak wiedzieć, że ilości kreatyny zawarte w żywności, a także wytwarzane w ustroju na skutek naturalnej syntezy, nie są duże, dlatego też w diecie osób wyróżniających się zwiększonym zapotrzebowaniem na kreatynę, np. w gronie sportowców, warto uwzględniać także suplementy diety uznawane za skoncentrowane źródło związku.

Kreatyna - jak brać?

Kreatyna stanowi chętnie wykorzystywany suplement diety, który może sprzyjać poprawie efektywności treningowej, a także zwiększeniu wytrzymałości i siły mięśni. I choć kreatyna to dobrze przebadany związek, wciąż wiele wątpliwości budzi zagadnienie dotyczące optymalnej podaży suplementu diety. Jak brać kreatynę i kiedy ją stosować?

Jeszcze niedawno wśród sportowców można było spotkać się z opinią, iż najlepszą praktyką jest wykorzystywanie fazy ładowania, czyli przyjmowanie znacznych ilości kreatyny przez kilka dni, a następnie zmniejszenie stosowanej porcji preparatu. Obecne dane wskazują jednak, iż korzystniejszym rozwiązaniem, które może zapobiegać nagłej i gwałtownej retencji wody w organizmie, jest regularne dostarczanie do ustroju jednakowej porcji suplementu.

Jeśli natomiast chodzi o porę przyjmowania suplementów kreatynowych, związek można znaleźć zarówno wśród składników przedtreningówek, jak i potreningówek, co sugeruje, iż kreatyna może być dostarczana do ludzkiego organizmu przed lub po treningu, a czas suplementacji warto dopasować do oczekiwanych rezultatów i indywidualnych reakcji organizmu na składnik.

Kreatyna suplementy - jaki rodzaj kreatyny wybrać?

Na rynku suplementów diety można znaleźć kreatynę w różnych wariantach. Za najpopularniejszy, a zarazem najlepiej przebadany związek uznaje się monohydrat kreatyny, który stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody. Równie chętnie wykorzystywanym związkiem, który wyróżnia się mniejszą retencją wody niż monohydrat, jest jabłczan kreatyny, z kolei cytrynian kreatyny to substancja, która charakteryzuje się doskonałą rozpuszczalnością i wchłanialnością w organizmie sportowca.

Wśród nieco mniej znanych form kreatyny można wymienić natomiast związki, takie jak m.in.:

  • ester etylowy kreatyny,

  • glukonian kreatyny,

  • pirogronian kreatyny,

  • azotan kreatyny,

  • chlorowodorek kreatyny,

  • chelat magnezowy kreatyny,

  • orotan kreatyny.

Rosnącym zainteresowaniem sportowców cieszy się również stack kreatynowy, który stanowi kompleksowe zestawienie kilku rodzajów kreatyny w jednym preparacie. Stacki kreatynowe często są wzbogacane również w składniki mineralne, witaminy czy wartościowe związki, np. w aminokwasy BCAA.

Wybór odpowiedniego preparatu to kwestia indywidualnych preferencji i upodobań zawodnika. Sportowcy, którym zależy na uzupełnieniu codziennej diety w wysokiej jakości kreatynę powinni rozważyć stosowanie produktu z oferty marki OstroVit, wyróżniającej się bogactwem preparatów kreatynowych, szeroką gamą kompozycji smakowych oraz prostym i zrozumiałym składem suplementów diety.


Czytaj również: