19.11.2024 13:00 0 TS
Jedna z sal w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Rumi została przekształcona w salę muzealną, gdzie można zobaczyć mobilną wystawę Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie pt. „Legenda o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”. Wystawę można podziwiać do piątku, 22 listopada 2024 roku.
Wystawa opowiada o życiu św. Wojciecha, o czasach w których żył oraz o jednym z najważniejszych zabytków romańskich w Polsce: o drzwiach gnieźnieńskich. Na wystawie wiele miejsca poświęcono przyczynom dla których zginął św. Wojciech, a także skutkom jego śmierci. Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie stara się również odpowiedzieć na pytanie co by było gdyby misja św. Wojciecha się powiodła lub gdyby się nie powiodła, ale św. Wojciech by przeżył.
Wystawa w rumskiej szkole została wzbogacona przez społeczność Zespołu Szkół Ogólnokształcących o symboliczną postać św. Wojciecha płynącego łodzią, co tworzy efektowne tło dla tej wyjątkowej lekcji historii.
— Wystawa w interesujący i nowoczesny sposób opowiada historię człowieka, który zmienił bieg historii początków naszej państwowości - mówi Julia Łosińska, koordynator akcji w rumskiej szkole. - Przybliża [wystawa - dop. red.] nie tylko dzieje tytułowego bohatera, ale wspomina także o czasach i ludziach, wśród których żył pierwszy patron Polski. Jej ważnym elementem jest animacja ukazująca żywot św. Wojciecha inspirowana opowieścią z Drzwi Gnieźnieńskich, jednego z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej tej części Europy. Sala została kompletnie wyposażona, włącznie z zapewnieniem gotowych do realizacji materiałów dydaktycznych. Zależało nam na stworzeniu miejsca innowacyjnego do przeprowadzenia nietypowej lekcji w duchu edukacji muzealnej - podkreśla.
źródło: ZSO w Rumi
Sala została w pełni wyposażona, łącznie z materiałami dydaktycznymi, aby stworzyć przestrzeń do innowacyjnych i inspirujących lekcji w duchu edukacji muzealnej. Wystawa „Legenda o św. Wojciechu” stanowi wyjątkową okazję dla uczniów do poznania historii Polski w nietypowy, angażujący sposób.
Wystawę można podziwiać do piątku, 22 listopada 2024 roku, w ZSO przy ul. Stoczniowców 6.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.