11.11.2024 13:11 7 OR

Jeden dzień, dwie rocznice. Gmina Luzino świętowała 100-lecie Lasów Państwowych i Niepodległość Polski

fot. Marcin Skałbania

Dwie ważne rocznice świętowali 11 listopada mieszkańcy gminy Luzino. W tym roku Narodowe Święto Niepodległości połączone zostało z obchodami 100-lecia Lasów Państwowych.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się mszą świętą za Ojczyznę i Leśników, odprawioną w parafii pw. Matki Boskiej Różańcowej w Luzinie. Msza zgromadziła liczne grono wiernych, a jej szczególny charakter podkreśliły sztandary reprezentujące różne instytucje z gminy Luzino. Po mszy, kościelne mury wypełniły się dźwiękami Gminnej Orkiestry Dętej, która zaprezentowała najbardziej znane pieśni patriotyczne.

To święto wyjątkowe dla każdego Polaka. Świętujemy je co roku, również w gminie Luzino. Dziś obchody różnią się od tych z poprzednich lat. Spotykamy się pod obeliskiem Józefa Wilczka, gdyż w tym roku świętujemy również 100-lecie Lasów Państwowych. Chcemy zatem oddać hołd również leśnikom, którzy pracowali na rzecz naszej małej ojczyzny — mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino

Po koncercie uczestnicy uroczystości przeszli pod obelisk upamiętniający postać Józefa Wilczka, gdzie miały miejsce główne obchody Święta Niepodległości. Salwa honorowa oddana pod pomnikiem była kulminacyjnym momentem dnia, przypominającym o bohaterstwie i poświęceniu dla niepodległości. Po oficjalnych przemówieniach wszyscy zebrani zostali zaproszeni na ciepły poczęstunek.

fot. Marcin Skałbania fot. Marcin Skałbania fot. Marcin Skałbania fot. Marcin Skałbania fot. Marcin Skałbania

Leśnicy, którzy podjęli tutaj pracę po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, mieli za sobą patriotyczną i niepodległościową przeszłość, byli to m.in uczestnicy powstań. Leśnikami, którzy rozpoczęli tu swoją misję był Józef Wilczek, Jakub Agaciński i wielu innych. Wszyscy przyszli na Pomorze, by stworzyć administrację Lasów Państwowych. Wszyscy oni zaangażowali się w działalność patriotyczną i społeczną — mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Mariusz Kaliszewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzebielino

Wieczorem, zainteresowanie mieszkańców skupiło się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego, gdzie Regionalny Teatr Dramatyczny wystawił spektakl „Jo”. Dzieło Romana Drzeżdżona w reżyserii Marii Krośnickiej dostarczyło głębokich emocji i artystycznego zamyślenia, stanowiąc godne zakończenie pełnego wrażeń dnia.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...