10.10.2024 12:00 0 TS
Rok 2024 w lasach Nadleśnictwa Choczewo okazał się wyjątkowy pod względem nasion dębu. - To rok nasienny dla dębu bezszypułkowego, który dostarczył obfitych ilości żołędzi w specjalnie wyznaczonych drzewostanach nasiennych - informują leśnicy.
Obficie opadające żołędzie dębu bezszypułkowego w specjalnie wyznaczonych drzewostanach nasiennych pozwoliły leśnikom na zebranie ponad 3 ton nasion.
— Z takiej ilości nasion można wyprodukować na szkółce leśnej około 400 tysięcy sadzonek, które w głównej mierze będą wykorzystane do przebudowy jednolitych drzewostanów na wielogatunkowe - wyjaśnia Rafał Skowronek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Choczewo.
Nie wszystkie sadzonki zostaną wykorzystane na potrzeby choczewskiego nadleśnictwa. Nadmiar leśnicy będą sprzedawać do innych nadleśnictw.
Dąb bezszypułkowy to z łaciny Quercus petraea (quercus „dąb”; łac. petraeus „naskalny, rosnący na skałach”). W Polsce występują dwa rodzime gatunki dębów: dąb bezszypułkowy i szypułkowy. Dąb bezszypułkowy rośnie na siedliskach uboższych i bardziej suchych niż jego krewniak, jest także bardziej ciepłolubny. Kwitnie około dwa tygodnie później niż dąb szypułkowy.
Kwiaty męskie są zebrane w zielonkawe, zwisające kotki, a kwiaty żeńskie siedzące, znajdują się tuż przy pędzie. Z nich rozwijają się owoce - żołędzie, skupione po 3-7 sztuk. Są one cennym pokarmem dla wielu ssaków i ptaków.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.