03.10.2024 11:00 6 TS/PEJ

Inwestor jądrówki na Pomorzu wnioskuje o ocenę układu chłodzenia nowej elektrowni

źródło: PEJ

Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek do Państwowej Agencji Atomistyki. Dotyczy on zaklasyfikowania części układu chłodzenia elektrowni pod kątem bezpieczeństwa.

Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podjęły kolejny ważny krok w realizacji projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, opartej na technologii reaktorów AP1000 firmy Westinghouse. Spółka złożyła wniosek do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) o opinię w sprawie klasyfikacji systemu obiegu wody cyrkulacyjnej, tzw. Circulating Water System. Kluczowe dla inwestycji jest uznanie tego systemu za niemający wpływu na bezpieczeństwo jądrowe, co pozwoli na dalsze terminowe realizowanie projektu.

Dokumentacja i priorytetowe kwestie bezpieczeństwa

Wraz z wnioskiem PEJ przedłożyły PAA niezbędną dokumentację, która umożliwi ocenę prawidłowości klasyfikacji systemu obiegu wody cyrkulacyjnej. Prezes zarządu PEJ, Leszek Juchniewicz, podkreślił znaczenie bezpieczeństwa w procesie inwestycyjnym, a także wagę terminowej realizacji harmonogramu.

Kwestie bezpieczeństwa są dla nas priorytetowe. Jednocześnie, jako inwestor, dbamy o realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem. Bliski dialog z PAA i wypracowywanie optymalnych rozwiązań są istotne dla sprawnego i bezpiecznego przebiegu tej strategicznej dla Polski inwestycji – podkreśla Juchniewicz.

Kluczowe znaczenie klasyfikacji systemu

Wniosek PEJ do Prezesa PAA dotyczy prawidłowości klasyfikacji systemu obiegu wody cyrkulacyjnej jako systemu, który nie ma wpływu na bezpieczeństwo jądrowe elektrowni. Takie potwierdzenie umożliwiłoby właściwe przypisanie tej infrastruktury do odpowiedniej kategorii bezpieczeństwa i ochrony radiologicznej, co ma kluczowe znaczenie dla dalszych działań projektowych. Według PEJ, system wody cyrkulacyjnej może być zaklasyfikowany jako niezwiązany z bezpieczeństwem jądrowym dzięki zastosowaniu pasywnych systemów bezpieczeństwa, które są charakterystyczne dla reaktorów AP1000. Te innowacyjne rozwiązania pozwalają na chłodzenie reaktora nawet przez 72 godziny bez zewnętrznego zasilania elektrycznego i ingerencji człowieka.

Reaktor tego typu może, w razie potrzeby, być chłodzony przez 72 godziny bez zasilania energią elektryczną i bez ingerencji człowieka – ta cecha bezpieczeństwa wyróżnia go pozytywnie w porównaniu do większości typów funkcjonujących obecnie na świecie reaktorów – wyjaśnia Leszek Juchniewicz.

Wnioski PEJ do PAA

To już trzeci wniosek PEJ o opinię Prezesa PAA. Pierwszy, dotyczący zakresu i szczegółowości niezależnej weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino, został pozytywnie rozpatrzony w czerwcu 2023 roku. Kolejna opinia, uzyskana w sierpniu 2024 roku, dotyczyła oceny metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa. Obecny wniosek ma istotne znaczenie dla postępu inwestycji oraz utrzymania zgodności z harmonogramem.

Wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych o opinię Prezesa PAA w sprawie klasyfikacji systemu obiegu wody cyrkulacyjnej jest kluczowym elementem w procesie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Klasyfikacja systemu jako niemającego wpływu na bezpieczeństwo jądrowe umożliwi dalsze prace zgodnie z harmonogramem i zapewni bezpieczne funkcjonowanie elektrowni opartej na innowacyjnych, pasywnych systemach reaktorów AP1000.

Przypomnijmy, że preferowana lokalizacja pod budowę jądrówki znajduje się w nadmorskiej gminie Choczewo. W 'Lubiatowo-Kopalino' obecnie trwają prace geologiczne. Według harmonogramu pierwszy reaktor atomowy stanie w 2035 r.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...