01.10.2024 17:00 1 Redakcja/UCK Gdańsk

W UCK w Gdańsku pomagają odzyskać ostrość widzenia. Krótki czas oczekiwania na zabieg z NFZ

źródło: UCK Gdańsk

W Klinice Okulistyki w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zabiegi operacji zaćmy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii wykonywane są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Czas oczekiwania na zabieg jest krótki, wynosi zaledwie od 2 tygodni do 2 miesięcy. – Operujemy najtrudniejsze przypadki – podkreśla prof. Katarzyna Michalska-Małecka.

Zaćma to postępujące zmętnienie soczewki oka, będące stanem fizjologicznego procesu zachodzącego z wiekiem. Mimo że to właśnie wiek jest główną przyczyną jej powstawania, zaćmę czasem powodują choroby ogólne, takie jak cukrzyca, a także urazy i stany zapalne oczu oraz niektóre leki – schorzenie to może się pojawić się m.in. w wyniku stosowania kortykosteroidoterapii.

Zaćma najczęściej występuje u osób po 60. roku życia, gdy z wiekiem soczewka traci swoją przejrzystość. To sprawia, że do oka trafia znacznie mniej światła, a pacjent odczuwa stopniowe pogorszenie jakości widzenia, zmiany w postrzeganiu kolorów, nierzadko pojawia się efekt „aureoli” wokół źródeł światła czy pogorszenie widzenia w nocy. Niektórzy pacjenci opisują ten stan jako widzenie przez brudną szybę – opowiada dr n. med. Ewelina Serkies-Minuth z Kliniki Okulistyki UCK. - Pogorszenie ostrości wzroku wywiera niekorzystny wpływ na aktywność zawodową oraz codzienne funkcjonowanie.

Obecnie - jak przypominają w UCK - jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgiczny. Dostępne krople do oczu czy suplementy diety mogą poprawić metabolizm soczewki i w pewnym stopniu spowolnić postęp jej mętnienia, ale niestety żaden lek odwróci procesu choroby.

Operacja usunięcia zaćmy polega na wymianie soczewki. Zmętniałą soczewkę usuwa się, a następnie w jej miejsce jednoczasowo wszczepia się nową, sztuczną soczewkę, która będzie zastępowała naturalną. W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku operacje zaćmy wykonywane są w ramach chirurgii jednego dnia, w zdecydowanej większości przypadków bez narkozy, lekarze stosują znieczulenie miejscowe, podczas zabiegu nie ma konieczności zakładania szwów chirurgicznych. Sam zabieg jest krótki (trwa ok. pół godziny), dzięki temu nie trzeba zostawać w szpitalu — po zakończeniu procedury i założeniu opatrunku pacjent może od razu wrócić do domu.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku operacje zaćmy wykonywane są przez wysokiej klasy specjalistów – wszyscy posiadają tytuł doktora nauk medycznych i duże doświadczenie chirurgiczne.

Operujemy najtrudniejsze przypadki, pacjentów z tzw. podwichniętą zaćmą, po urazach oczu, jak również w schorzeniach rogówki i po operacjach siatkówkowych. Zgłaszają się również do nas pacjenci z bardzo zaawansowaną zaćmą powodującą znaczny spadek ostrości widzenia. Gdy stwierdzamy wskazania do usunięcia zmętniałej soczewki, zwlekanie z zabiegiem nie jest korzystne. Im wcześniej zostanie przeprowadzona operacja, tym większa szansa zminimalizowania ryzyka powikłań - podkreśla prof. Katarzyna Michalska-Małecka.

Oprócz fachowej kadry potrzebny jest odpowiedni sprzęt i takim właśnie może pochwalić się gdańska klinika.

W trakcie operacji zaćmy wykorzystujemy innowacyjny system Calisto Eye. Jest to bezpieczne oraz wysoce precyzyjne oprogramowanie, które usprawnia przebieg operacji. System ten używany jest podczas wszczepiania soczewek torycznych, korygujących astygmatyzm. Zsynchronizowany jest bezprzewodowo z aparaturą stosowaną podczas wizyty przedoperacyjnej – opowiada dr n. med. Mateusz Ślizień z Kliniki Okulistyki UCK.

Podstawą do przyjęcia do szpitala na zabieg zaćmy jest skierowanie na oddział okulistyczny lub do Poradni Okulistycznej, które może wystawić lekarz każdej specjalności. Przed zabiegiem operacji zaćmy pacjent jest poproszony o przybycie na wizytę kwalifikacyjną. Głównym celem konsultacji jest przeprowadzenie szczegółowej diagnostyki. Podczas tej wizyty, na podstawie przeprowadzonych pomiarów, lekarz dobierze również optymalną moc wszczepianej soczewki sztucznej.

W Klinice Okulistyki UCK, kierowanej przez prof. dr hab. n. med. Katarzynę Michalską-Małecką, wykonywanych jest średnio 1500 zabiegów usunięcia zaćmy rocznie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...