01.10.2024 12:00 0 Redakcja
W Wejherowie specjaliści psychoterapii uzależnień, stażyści Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie spotkali się z dr. n. med. Bohdanem Woronowiczem, psychiatrą i znanym w Polsce specjalistą psychoterapii uzależnień na szkoleniu pod nazwą „Od neurobiologii do psychoterapii uzależnień”. Dyskutowano m.in. o skuteczności psychoterapii w pomocy osobom z zaburzeniami używania alkoholu i innych substancji psychoaktywnych oraz uzależnieniami behawioralnymi.
Jak podkreślił dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz, psychiatra, specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, który przez 35 lat kierował Oddziałem Odwykowym, a następnie Ośrodkiem Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, w pracy z drugim człowiekiem najważniejsza jest nadzieja, poczucie bezpieczeństwa i godności. W mozolnej drodze ku trwałej trzeźwości należy wystrzegać się i unikać pychy, poczucia inwalidztwa, samotności i użalania się.
— Uzależnienie jest chorobą i to chorobą niezawinioną – mówi Ewa Aldona Wensierska, dyrektor wejherowskiego OpiRPA. - Nikt kto sięga po drinka by miło spędzić czas nie planuje uzależnić się. Jednak nawet u 15 proc. osób pijących w pewnym momencie rozwija się uzależnienie powodując cierpienie zarówno u nich jak i w rodzinie, a brak leczenia może prowadzić do przedwczesnej śmierci. Misją naszego Ośrodka jest pomaganie ludziom poprzez psychoterapię uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia. Pomagamy również osobom doświadczającym problemów z używaniem innych substancji psychoaktywnych czy zaburzeniami behawioralnymi jak problemowe uprawianie hazardu czy seksu. Nasz specjalistyczny zespół stale rozwija swoje umiejętności, czego dowodem jest szkolenie z dr Woronowiczem.
— Zaszczytem było przyjęcie przez dr. Bohdana Woronowicza zaproszenia do spotkania z Zespołem OPiRPA i przyjazd do Wejherowa – mówi Ewa Aldona Wensierska, dyrektor wejherowskiego OpiRPA. - Wyjątkową wartością były skierowane do nas od osoby będącej powszechnie szanowanym autorytetem słowa uznania, z których płynęła ufność i przekonanie, że dzieją się u nas w Ośrodku dobre rzeczy.
Wyniki badań epidemiologicznych wskazują, iż od 4-5 milionów Polaków w sposób problemowy spożywa napoje alkoholowe oraz, że co trzeci z nas (12 milionów) pośrednio doświadcza społecznie negatywnych skutków wynikających z uzależnienia innych osób. Jednocześnie, istnieje ryzyko powstawania uzależnień wśród najmłodszego pokolenia Polaków. Stale wzrasta liczba godzin przeznaczanych przez młodzież na korzystanie z Internetu1, nasilają się negatywne dla nich konsekwencje zdrowotne oraz widoczne jest stałe niedoszacowanie dokonywane przez rodziców tych zjawisk.
Odnosząc się do doniesień z badań, dyrektor Wensierska zauważa:
— Wobec wyzwań dotyczących zdrowia psychicznego dostrzegamy potrzebę zwiększania świadomości społecznej oraz rozwijania współpracy z rodzicami, pedagogami, liderami samorządowymi byśmy mogli jako społeczność lokalna skutecznie je rozwiązywać - podkreśla.
Doświadczenia Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie obejmują m.in.:
realizację programów szkoleniowych dla osób zawodowo zajmujących się pracą z dziećmi i młodzieżą;
realizację zajęć profilaktycznych na terenie placówek oświatowych;
realizację programów edukacyjno-konsultacyjnych w zakresie przeciwdziałania narkomanii;
realizację programów szkoleniowych dla grup zawodowych zajmujących się pomocą osobom uzależnionym (pracowników socjalnych, pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, Kuratorów);
prowadzenie zajęć edukacyjno – motywacyjnych dla skazanych uzależnionych od alkoholu osadzonych w Areszcie Śledczym w Wejherowie;
prowadzenie zajęć korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy z terenu Powiatu Wejherowskiego
realizację programów terapeutycznych dla dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu Powiatu Wejherowskiego;
Dr Woronowicz od ponad 40 lat towarzyszy Wspólnocie AA w Polsce. Już w 1980 r. uczestniczył w powstaniu pierwszej warszawskiej grupy AA przy Instytucie Psychoneurologicznym. Dr Woronowicz do dziś aktywnie wspiera AA i wykorzystuje jej program w leczeniu swoich pacjentów. Lista mityngów AA w Wejherowie i całej Polsce znajduje się na stronie: https://aa.org.pl/. Kontakt można też znaleźć na stronie - http://www.opirpa-wejherowo.pl/kontakt/
Kontakt do redakcji. Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.