07.09.2024 14:38 1 PM/TTM

'Zachęcam do czytania.' W tym roku prezentowali 'Kordiana'

Fot. Karina Trybańska/TTM

Dzieła najwybitniejszych polskich pisarzy co roku przypominane są w ramach akcji Narodowego Czytania. W tym roku w całej Polsce czytane są fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego.

Akcja odbyła się między inni w wejherowskim parku.

Myślę, że to wielkie wydarzenie dla tych, który lubią czytać, ale też wielka zachęta do tego aby inni czytali. Biblioteka to ważna instytucja kultury na terenie miasta, która zachęca do czytania - mówił dla Twojej Telewizji Morskiej Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Tradycyjnie przygotowaliśmy książkę w wersji inscenizowanej dzięki połączeniu dwóch grup teatralnych Erraty i Srebrnej Nitki. Każda okazja jest dobra do promocji literatury - zaznacza Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Wejherowie.

"Kordiana" czytano też przy powiatowej bibliotece w Wejherowie.

Promujemy czytelnictwo, popieram taką akcję. Zachęcam do czytania - mówi Marcin Kaczmarek, starosta wejherowski.

Biblioteka jak zawsze przygotowała spektakl w wykonaniu aktorów grupy teatralno-poetyckiej "Pod sową" - opowiada Barbara Gusman, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.

Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...