02.09.2024 13:45 2 TS/PEJ

Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymały opinię w ważnej kwestii w sprawie jądrówki

źródło: PEJ

Polskie Elektrownie Jądrowe uzyskały opinię prezesa Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie metodyki klasyfikacji systemów bezpieczeństwa. Dokument jest istotny z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.

Wydana przez PAA opinia jest oceną rozwiązań organizacyjno-technicznych dotyczących systemów oraz elementów konstrukcji i wyposażenia reaktora AP1000. Jak wyjaśnia spółka PEJ trzy takie reaktory, każdy o mocy 1250 MWe netto, będą generować bezemisyjną energię elektryczną w pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Systemy oraz elementy konstrukcji i wyposażenia obiektu jądrowego należy klasyfikować według najistotniejszej realizowanej przez nie funkcji. Ich prawidłowa klasyfikacja ma duży wpływ na bezpieczeństwo obiektu jądrowego - czytamy w komunikacie spółki.

Wystąpiliśmy o opinię prezesa Państwowej Agencji Atomistyki na temat metodyki klasyfikacji, ponieważ bezpieczeństwo jest fundamentalną zasadą naszego projektu – mówi prezes zarządu PEJ Leszek Juchniewicz. – Jako odpowiedzialny inwestor blisko współpracujemy z PAA i tak też będzie to wyglądało przez cały okres realizacji projektu. To już druga opinia Prezesa PAA dla PEJ. Pierwsza dotyczyła weryfikacji analiz bezpieczeństwa dla elektrowni Lubiatowo-Kopalino – spółka uzyskała ją w czerwcu 2023 roku.

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Maciej Bando podkreśla w latach 2025-2030 między innymi rząd zabezpieczy łącznie około 60 miliardów złotych na projekt związany z jądrówką.

Rozpoczęły się prace nad kluczowymi elementami infrastruktury towarzyszącej dla elektrowni jądrowej, złożono wniosek o pozwolenie na rozpoczęcie prac przygotowawczych, a to wszystko z naciskiem na najwyższe standardy bezpieczeństwa, co potwierdza kolejna opinia ogólna wydana przez prezesa Państwowej Agencji Atomistyki dla spółki PEJ – przekonuje Maciej Bando. - To ważny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, ochrony środowiska oraz rozwoju gospodarczego Polski.

Wydając opinię, prezes PAA ocenił zgodność metodyki zaproponowanej przez PEJ z wymaganiami nałożonymi przez ustawę Prawo atomowe oraz Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2012 r. w sprawie wymagań bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, jakie ma uwzględniać projekt obiektu jądrowego.

Przypomnijmy, że preferowana lokalizacja pod budowę jądrówki znajduje się w nadmorskiej gminie Choczewo. W 'Lubiatowo-Kopalino' obecnie trwają prace geologiczne. Według harmonogramu pierwszy reaktor atomowy stanie w 2035 r.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...