01.08.2024 09:33 0 PM/mat.pras.

Planują wybudować farmę wiatrową. Zbadają populacje ptaków i morświnów

Morświn/ Fot. WWF

Zgromadzą dane na temat występowania ptaków i morświnów na obszarze morskiej farmy wiatrowej i w jej sąsiedztwie. To wszystko w związku z przygotowaniem dużej inwestycji na Bałtyku.

PGE i Ørsted, które przygotowują się do budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 i rozpoczęły monitoring ptaków i przygotowania do monitoringu morświnów. Zadanie realizują zatrudnione przez inwestorów polskie firmy.

Monitoring ptaków zakłada pozyskanie szczegółowych informacji, m.in: zagęszczenia, rozmieszczenia i liczebności ptaków w podziale gatunkowym na badanym obszarze – informuje PGE.

Obecnie trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia zadania – kalibracja oraz sprawdzanie sprzętu wykorzystywanego podczas monitoringu.

Monitoring akustyczny morświna potrwa sześć miesięcy przed rozpoczęciem budowy farmy wiatrowej, a następnie będzie kontynuowany przez cały okres budowy – podaje PGE.

Obecność morświnów będzie rejestrowana przy użyciu narzędzi pomiarowych, które umożliwiają rejestrację dźwięku w paśmie częstotliwości wykorzystywanym przez morświny do porozumiewania się między sobą.

Jak informuje organizacja ekologiczna WWF morświn to jedyny gatunek walenia, który zamieszkuje Morze Bałtyckie. W naszym morzu występuje sporadycznie, szacuje się, że jest go tylko ok. 500 osobników. Bałtycka populacja morświna jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Bardzo trudno jest zaobserwować żywego morświna, najczęściej znajdowane są niestety martwe osobniki.

PGE podaje, że badania środowisko to jeden z kluczowych etapów w projektowaniu każdej morskiej farmy wiatrowej.

Pozwalają dokładnie rozpoznać naturalne zasoby pod kątem występujących na badanym obszarze organizmów po to, aby zminimalizować wpływ na środowisko naturalne zarówno podczas budowy, jak i późniejszej wieloletniej eksploatacji farmy wiatrowej. Dzięki takim badaniom mamy możliwość pogodzenia funkcjonowania morskiej farmy wiatrowej z zachowaniem bogactwa naturalnego – mówi Bartosz Fedurek, prezes zarządu PGE Baltica.

Po zakończeniu badań zostanie sporządzony raport końcowy zawierający podsumowanie monitoringu w tym także analizę zgromadzonych danych.

Fot. PGE
[/galeria]

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...