Politycy nie zabijajcie polskich mediów

31.07.2024 08:23 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Co na ząbkowanie u niemowlaka?

Materiał Partnera

Ząbkowanie to czas, który daje się we znaki zarówno dziecku, jak i rodzicom. Radosny dotąd maluch może stać się płaczliwy i rozdrażniony. Bolące dziąsła, a niekiedy i podwyższona temperatura, zaburzają sen dziecka i wywołują złe samopoczucie. Aby ulżyć niemowlęciu, możemy zastosować domowe sposoby albo bezpieczne leki. Co na ząbkowanie u niemowlaka? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać ząbkowanie?

Jeżeli w jamie ustnej naszej pociechy zauważymy zaczerwienienie i opuchliznę, możemy przypuszczać, że są to objawy ząbkowania. Szczególnie, jeżeli towarzyszy im nadmierne wydzielanie śliny i swędzenie dziąseł. Dziecko, chcąc sobie ulżyć, częściej wkłada rączki do buzi. Łatwo też możemy zaobserwować zmiany w jego zachowaniu. Niemowlę traci apetyt, częściej płacze, budzi się w nocy, a w ciągu dnia jest rozdrażnione. Ząbkowanie nierzadko wiąże się również z takimi objawami, jak gorączka, wymioty czy biegunka. W jego trakcie dziecko jest bardziej podatne na infekcje. Wynika to z obniżonej odporności. By wspomóc malucha w tym trudnym czasie, możemy skorzystać z domowych sposobów lub też sięgnąć po lek na ząbkowanie. Co na ząbkowanie u niemowlaka?

Co na ząbki? Domowe sposoby

Co podawać dziecku, kiedy dostrzeżemy u niego pierwsze objawy ząbkowania? Pomocne będą gryzaki – najlepiej by były schłodzone. Możemy też przeprowadzić delikatny masaż dziąseł, korzystając ze specjalnej, silikonowej nakładki na palec. Jeżeli dziecko przyjmuje już pokarmy stałe, a my nie obawiamy się o zadławienie, gryzak możemy zastąpić skórką chleba lub przechowywaną wcześniej w lodówce marchewką. Inna metoda polega na podaniu dziecku do ssania zmoczonej w naparze z rumianku i schłodzonej tetrowej pieluszki lub czystej ściereczki.

Co na ząbkowanie u niemowlaka: leki i środki apteczne

Objawy ząbkowania możemy łagodzić przy pomocy przeznaczonych dla dzieci środków farmakologicznych. W aptekach dostępne są roślinne preparaty przygotowywane na bazie takich ziół jak szałwia, tymianek, rumianek, prawoślaz czy rzewień. Na aptecznych półkach znajdziemy również żele miejscowo znieczulające, jak i leki homeopatyczne na ząbkowanie: czopki, żele oraz krople, które są chętnie wybierane przez młodych rodziców z uwagi na ich bezpieczny skład. Co podać w przypadku gorączki? Zarówno wysoką temperaturę, jak ból złagodzimy środkami przeciwbólowymi dla dzieci z ibuprofenem albo paracetamolem.

Krople na ząbkowanie z naturalnym składem

Niektórzy rodzice obawiają się lidokainy występującej w żelach miejscowo znieczulających. Jej przedawkowanie może być bowiem niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia naszego maluszka. Jeśli więc szukamy bezpiecznego i w pełni naturalnego preparatu, warto zainteresować się kroplami na ząbkowanie Camilia®. W ich składzie znajdują się wyłącznie surowce roślinne: szkarłatka, rzewień i rumianek. Kropelki mają neutralny smak i sprzedawane są w poręcznych minimsach umożliwiających higieniczne podanie leków. Camilia® może przynieść ukojenie przy najczęstszych objawach ząbkowania: spuchniętych i bolesnych dziąsłach, kłopotach ze snem, nadmiernym ślinieniu się czy problemach ze snem.

CAMILIA® roztwór doustny. Substancje czynne oraz dawka substancji czynnych: Chamomilla vulgaris 9CH, Phytolacca decandra 5CH, Rheum 5CH aa 333,3 mg. Wskazanie: Bolesne ząbkowanie u niemowląt. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 27/Camilia/30.08.2023.


Czytaj również: