Pięcioosobową zorganizowaną grupę fałszerzy dokumentów działającą na terenie Trójmiasta zlikwidowali funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku. Nadzorująca prowadzone przez Straż Graniczną śledztwo Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku skierowała do gdańskiego Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko tej grupie przestępczej oraz 59 innym osobom uwikłanym w ten proceder. Śledztwo trwało 3 lata. Z uwagi na międzynarodowy charakter działalności gangu w trakcie śledztwa ściśle współpracowano z niemiecką Policją Kryminalną oraz z organami ścigania Hiszpanii, Szwajcarii, Węgier, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Holandii i Stanów Zjednoczonych.
Grupa, w której skład wchodziło 4 mężczyzn i kobieta, wszyscy w wieku od 27 do 66 lat i wszyscy z Trójmiasta, fałszowała m.in. paszporty, dowody osobiste, świadectwa ukończenia szkół wyższych i kwalifikacji zawodowych. Zebrany materiał dowodowy obejmuje między innymi 4,5 tys. sfałszowanych dokumentów, na podstawie których dokonywano przestępstw związanych z przekraczaniem przez cudzoziemców granicy państwowej wbrew przepisom i legalizacji pobytu, wyłudzania kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych czy legalizacji pojazdów pochodzących z przestępstwa. Zabezpieczono również sprzęt komputerowy, nośniki danych, podrabiane stemple i pieczęcie szkół, uczelni, urzędów oraz instytucji państwowych.
Podrabiane dyplomy uczelni wyższych, zaświadczenia o kwalifikacjach zawodowych i ich podwyższaniu stanowiły podstawę do uzyskiwania awansów i lepiej płatnych stanowisk, stanowiąc swoistą „drogę na skróty” m.in. dla fałszywych magistrów i osób, które pracodawcom przedstawiały sfabrykowane uprawnienia zawodowe. Zabezpieczone przez Straż Graniczną w toku śledztwa dokumenty służyły także do rejestrowania pojazdów pochodzących z kradzieży w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ustalono i zatrzymano sprawców wyłudzeń kredytów bankowych oraz odszkodowań komunikacyjnych na kwotę 616 tys. zł.
W śledztwie przesłuchano 1170 świadków, przeprowadzono 370 przeszukań pomieszczeń mieszkalnych, gospodarczych oraz pojazdów, zabezpieczono 6 pojazdów pochodzących z przestępstwa o łącznej wartości 310 tys. zł. W trakcie przeszukań zajęto również amunicję strzelecką oraz substancje odurzające. Akta sprawy obejmowały 18 600 stron zawartych w 93 tomach. Akt oskarżenia przygotowany przez nadzorującego śledztwo prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku liczył 110 stron. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.