21.07.2024 09:00 5 ACH
23 proc. dzieci zaczyna cyfrowe życie, zanim fizycznie przyjdzie na świat, 81 proc. dzieci poniżej 2 r. ż. ma cyfrowy ślad w postaci zdjęć opublikowanych w sieci, a średnia wieku „cyfrowych narodzin” dziecka wynosi 6 miesięcy. Te statystyki pochodzą z poradnika Ministerstwa Cyfryzacji oraz Akademii Nask.
Jak to możliwe? Niemalże od poczęcia gromadzimy i uwieczniamy pamiątki związane z naszymi dziećmi.
Zdjęcie USG, śmieszna mina, pierwsze kroki, w stroju kąpielowym z wakacji, kadr świadectwa z paskiem – to przykłady zdjęć związanych z dziećmi, które rodzice wrzucają do sieci, często nie zdając sobie sprawy, że to pozornie niewinne działanie, może wyrządzić dziecku krzywdę.
Jakie zagrożenia niesie za sobą bezrefleksyjne udostępnianie zdjęć w sieci?
INTERNET NIE ZAPOMINA
W sieci nic nie ginie, potrafi się szybko rozprzestrzenić i jest nieodwracalne. To co udostępniasz już na zawsze pozostanie dostępne.
CYFROWY KIDNAPING
Polega na kradzieży tożsamości i spełniania różnych fantazji, w tym seksualnych i przemocowych.
ZDJĘCIE WRZUCONE DO SIECI PRZESTAJE BYĆ TWOJĄ WŁASNOŚCIĄ
To znaczy nie mniej, nie więcej niż to, że od kliknięcia „opublikuj” tracisz kontrolę nad tym, jak i do czego to zdjęcie zostanie wykorzystane.
PRZEMOC / CYBEPRZEMOC
Publikowanie zdjęć, które wydają się zabawne, śmieszne czy słodkie, mogą stanowić narzędzie do hejtu i agresji, zarówno w Internecie jak i prawdziwym życiu.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę zanim udostępnimy kolejne zdjęcie?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka pytań:
czy chciałbyś, żeby ktoś wrzucił podobny materiał dotyczący Ciebie?
czy to zdjęcie może zawstydzić Twoje dziecko?
czy Twój profil ma ustawienia prywatności?
czy spytałeś swoje nastoletnie dziecko o zgodę?
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.