28.06.2024 08:39 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Zatrucie czadem – jak je rozpoznać i czy warto mieć w domu czujnik tlenku węgla?

Materiał Partnera

Czad, zwany także tlenkiem węgla, jest wciąż częstą przyczyną zatruć w gospodarstwach domowych. Stanowi bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia domowników. Jakie są objawy zatrucia czadem i w jaki sposób posiadanie czujnika tlenku węgla wpłynie na bezpieczeństwo w Twoim domu? Przekonaj się!

Zatrucia czadem są wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ rozpoczynają się podstępnie, prowadząc do szybkiego omdlenia. Czujnik tlenku węgla zaalarmuje Cię natychmiast po przekroczeniu dopuszczalnej normy tego gazu w powietrzu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, dlaczego zatrucia czadem są tak niebezpieczne i jak się przed nimi chronić!

Skąd czad bierze się w domu?

Tlenek węgla jest bezbarwnym, bezwonnym gazem, który już w niewielkich stężeniach może doprowadzić do zatrucia lub śmierci człowieka. Wydziela się podczas spalania gazu ziemnego, propanu, benzyny, oleju, nafty, drewna lub węgla drzewnego. Do urządzeń emitujących tlenek węgla zalicza się m.in.: samochody, motory napędzane benzyną, piece kuchenne oraz systemy ogrzewcze. Te dwa ostatnie urządzenia powszechnie spotkać można w gospodarstwach domowych.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby posiadać w swoim domu czujniki tlenku węgla. Zakupić je można w każdym dobrze wyposażonym sklepie strażackim. Jeśli zawodowo zajmujesz się tą branżą, znajdziesz w nim również popularne buty haix, odzież roboczą, akcesoria czy gaśnice (rekomenduje się, aby w każdym domu znajdowała się również gaśnica).

Objawy zatrucia czadem

Podczas wdychania powietrza zawierającego tlenek węgla, gaz ten przedostaje się do krwioobiegu, gdzie blokuje wchłanianie tlenu do organizmu. Niedotleniony organizm od razu wysyła sygnały alarmowe takie jak:

• łagodne bóle głowy;

• kłopoty z oddychaniem;

• złe samopoczucie;

• zawroty głowy;

• senność.

Wysokie stężenie czadu w powietrzu lub przedłużający się kontakt z powietrzem o niskim stężeniu tego gazu może doprowadzić do objawów grypopodobnych takich jak:

• silne bóle i zawroty głowy;

• zmęczenie;

• nudności;

• dezorientacja;

• rozdrażnienie;

• zaburzenia myślenia, pamięci i koordynacji ruchowej.

Tlenek węgla bardzo często zwie się “cichym zabójcą”, ponieważ zignorowanie początkowych objawów zatrucia prowadzi do utraty świadomości i uniemożliwia ucieczkę z zagrożonej strefy. Jako że wiele objawów zatrucia czadem przypomina grypę, warto potrafić odróżniać obie sytuacje. Jeśli czujesz poprawę samopoczucia, przebywając z dala od swojego domu, a członkowie rodziny będący przez większość czasu w domu, wykazują wyższą intensywność objawów, możesz podejrzewać zatrucie czadem.

Czujnik tlenku węgla – must have w Twoim domu

Jeżeli podejrzewasz zatrucie czadem, natychmiast wywietrz mieszkanie. Otwórz drzwi i okna, wyłącz kuchnie, piece, grzejniki, po czym opuść je. Koniecznie zainstaluj w swoim domu czujnik tlenku węgla. Jest on wyposażony w ogniwo elektrochemiczne – gdy tylko pojawi się w nim tlenek węgla, dochodzi do jego utlenienia i przepływu prądu. Da to alarmujący sygnał dźwiękowy.


Czytaj również: