Politycy nie zabijajcie polskich mediów

21.06.2024 12:36 22 PM/TTM

OPEC odchodzi od węgla. 'Emisja CO2 w Wejherowie spadnie o ponad 90 proc.'

vlcsnap-2024-06-21-12h43m52s578.png

Dekarbonizacja ciepłowni w Wejherowie Nanicach i zmiana źródeł ciepła na paliwa niskoemisyjne, prezentacja wejherowskiego OPEC-u i elektrownia jądrowa – były tematami drugiej Konferencji Klienta i Rynku Ciepła „Złote Ciepło OPEC 2024”, zorganizowanej w wejherowskiej Filharmonii Kaszubskiej.

Druga konferencja „Złote ciepło OPEC 2024” była okazją do podsumowania minionego sezonu grzewczego, podziękowania klientom i przedstawienia planów inwestycyjnych OPEC-u, który dostarcza ciepło do swoich klientów.

Mówimy o przyszłości energetyki cieplnej i wodnej na Pomorzu, a w szczególności w Wejherowie - zaznacza Wojciech Folejewski, prezes OPEC.

Ciepło tak jak woda jest podstawowym źródłem egzystencji człowieka, szczególna na naszej szerokości geograficznej, dlatego działalność OPEC-u jest niezwykle ważna - mówi Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

W Wejherowie OPEC posiada własną kotłownię, która w najbliższych latach będzie bardzo intensywnie się zmieniać. Poza rozwojem sieci, z bieżącymi podłączeniami budynków i modernizacją Ciepłowni Nanice, OPEC przystępuje do dekarbonizacji tej ciepłowni.

Dekarbonizacja to odchodzenie od spalania węgla. Zamierzamy do końca roku 2029 zakończyć w Wejherowie spalanie jakiegokolwiek surowca węglowego, w związku z tym emisja CO2 w Wejherowie spadnie o ponad 90 proc. - dodaje Wojciech Folejewski.

Dla miasta Wejherowa szykuje się wielka zmiana. OPEC chce wprowadzi nowoczesne źródła, żeby to ciepło doprowadzać. Bardzo się z tego cieszymy – stwierdza Arkadiusz Kraszkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa.

Bloki węglowe mają zostać wyłączone na rzecz biomasy słońca i energetyki elektrycznej.

Uczestnicy wysłuchali prezentacji dotyczących funkcjonowania ciepłowni w Wejherowie, jej modernizacji, a także dowiedzieli się, jak wygląda rynek ciepłowniczy w Danii.

W Dani skupiamy się na tym, aby przedsiębiorstwa ciepłownicze działały jako niezależne podmioty, dlatego możemy zapewnić różnego rodzaju efektywne kosztowo rozwiązania. Nie skupiamy się na jednym źródle energii, po to aby nie być zależnym tylko do jednego systemu – mówi Lars Gullev, senior consultant VEKS.

Podczas konferencji wręczono także statuetki Złote Ciepło OPEC, które otrzymali: Urząd Miejski w Wejherowie (szczególny klient w zakresie współpracy w działaniach proklimatycznych), Wejherowska Spółdzielnia Mieszkaniowa (największy odbiorca usług OPEC na terenie „Małego Trójmiasta Kaszubskiego”), Empress Nieruchomości Sp. z o.o. (największy zarządca na terenie „Małego Trójmiasta Kaszubskiego”), MPCK „Koksik” (Największy podłączony biznes), Wejherowski Zarząd Nieruchomości Komunalnych (Największy podłączony obiekt w Wejherowie - Centrum Integracji Społecznej „Wodne Ogrody”), Nadmorska Grupa Medialna (Partner medialny), Powiatowy Zespół Szkół nr 2 im. Bohaterskiej Załogi ORP „Orzeł” w Wejherowie (Partner edukacyjny), Wejherowskie Centrum Kultury (szczególny klient w dziedzinie kultury).

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...