11.06.2024 14:00 3 TS
Do tej jednostki mogą dostać się osoby z ponadprzeciętną sprawnością fizyczną, ogromną odpornością na stres i silną psychiką. Znany youtuber sprawdził jak wygląda selekcja do elitarnych morskich komandosów Formozy. Wśród zadań, jakie musiał wykonać był maraton przez Półwysep Helski.
Proces selekcji w Jednostce Wojskowej Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego przeszedł Adam Josef Modzelewski, znany w internecie jako "Ajthepolishamerican".
— Materiał jest dość przełomowy, bowiem do tej pory nikt nie miał możliwości wstąpić w szeregi Formozy, aby uchylić rąbka tajemnicy ich programów szkoleniowych - mówi w filmiku youtuber.
Jak dowiadujemy się z przygotowanego materiału przez "Ajthepolishamerican", proces selekcji składa się z dwóch etapów. Pierwszy dotyczył sprawności fizycznej. Youtuber musiał m.in. przepłynąć na basenie pod wodą dystans 25 metrów, 400 metrów stylem dowolnym w określonym czasie, utrzymać się na wodzie ze związanymi kończynami i trzymać karabin nad głową. Poza tym musiał wykonać podciąganie, brzuszki oraz przebiec m.in. 3 km. Żołnierze sprawdzili go też w walce wręcz. Ostatnim jego zadaniem fizycznym był skok do wody w Zatoce Puckiej z dachu budynku.
Po ich zaliczeniu musiał zmierzyć się z zadaniami terenowymi, które jak podkreślali instruktorzy miały 'sprawdzić jak kandydat poradzi sobie z 'deficytem snu oraz pożywienia i będzie wystawiony na wysokie obciążenia fizyczne'. Jedno z najbardziej wymagających polegało na 42-kilometrowym marszu z mapą w ręku i plecakiem przez Półwysep Helski oraz odnajdywanie punktów na mapie.
— Cały ten test jest odzwierciedleniem tego, w jaki sposób potem ten kandydat jest szkolony i w jakim środowisku i warunkach realizuje zadania - tłumaczyli instruktorzy.
Pierwszy etap selekcji - test fizyczny:
Drugi etap selekcji - maraton wzdłuż Półwyspu Helskiego:
Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego została utworzona w 2007 roku, kontynuując misję realizowaną wcześniej w ramach Grupy Okrętów Hydrograficznych i Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3.Flotylli Okrętów (od 1990 do 2007) oraz w ramach Wydziału Działań Specjalnych 3.Flotylli Okrętów (od 1975 do 1990).
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.