31.05.2024 15:00 0 ab / Mieszko Weltrowski / TTM
Szkolnictwo zawodowe w Pucku ma już 75-lat. W Powiatowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego można było z tej okazji wziąć udział w przygotowanych na tą okazję atrakcjach.
Tysiące osób, mieszkańców Pucka i okolic swoje wykształcenie w dużej mierze zawdzięczają temu miejscu. Obecnie co prawda wygląda dzisiaj trochę inaczej niż w przeszłości, ale po 75 latach funkcjonowania dalej pełni najważniejszą rolę w kształceniu zawodowców w tym regionie.
– Minęło 75 lat od powstania pierwszej placówki na terenie Pucka. W 1947 roku w dawnych budynkach starych koszarów powstała średnia szkoła zawodowa i to właściwie początek naszej historii i tradycji. Szkoła w ciągu tych kilkudziesięciu lat zmieniała swoją nazwę około 20 razy – mówi Grzegorz Pałucki, dyrektor PCKZiU w Pucku
A od 2013 roku funkcjonuje jako powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pucku, które powstało z połączenia trzech szkół z Pucka i Rzucewa. Jubileusz więc to okazja do świętowania i wspomnień dla wielu osób, nie tylko absolwentów, ale także wieloletnich pracowników tzw. Oxfordu.
– Od początku swojego istnienia ta szkoła miała swoją duszę, charyzmę i tradycję. Nazwa Oxford to tak naprawdę oznaczała tutaj dobrą szkołę zawodową. Warunki kiedyś były o wiele gorsze, ale dzisiaj to zupełnie inna bajka – mówi Mariola Wójcik, wicedyrektor PCKZiU w Pucku.
Obecnie jest to nowoczesna placówka, która jest w stanie kształcić specjalistów w różnych dziedzinach. Tymczasem rozwój placówki najbardziej widać, kiedy do tego miejsca wróci się po latach szukając swoich wspomnień związanych z tym miejscem.
– Udało nam się wyremontować ten obiekt na tyle dobrze, że spełnia wszystkie obecne standardy i wymogi nowoczesnej szkoły – podkreśla Tomasz Herrmann – wicestarosta powiatu puckiego
Warto dodać, że W ostatnich latach nacisk położony jest także na współpracę z lokalnym biznesem tak, aby kształcić uczniów zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy. Jak podkreślają pracownicy szkoły, zapewnia to kolejne dobre wiele lat funkcjonowania i rozwoju tej placówki.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.