09.05.2024 15:30 17 TS

Minister Czarnecka podała datę zakończenia budowy elektrowni jądrowej w Choczewie

źródło: PEJ

2039 roku ma być rokiem, w którym zakończy się budowa wszystkich bloków w elektrowni jądrowej w nadmorskiej gminie Choczewo. Poinformowała o tym minister przemysłu Magdalena Czarnecka. Wcześniejsze jej słowa mogły wskazywać na to, że będą opóźnienia w budowie.

Szefowa resortu powiedziała na antenie TVP Info, że 'lokalizacja pierwszej elektrowni się nie zmieni'. Jak przyznała jądrówka ma ruszyć w Choczewie w 2039 – 2040 roku. Te słowa w mediach wzbudziły wiele emocji. Jak zauważyli to dziennikarze na portalu eneregtyka24.pl 'stwierdzenie to oznacza, że polski atom byłby opóźniony nie o 2 lata, jak wskazywano już w 2023 roku, ale aż o 7 lat'.

Taki rozjazd między realizacją a harmonogramem tworzyłby wiele zagrożeń – m.in. w zakresie luki generacyjnej - zauważył Jakub Wiech, dziennikarz zajmujący się energetyką.

Na platformie X minister Czarnecka sprostowała swoje słowa informując, że 'nie ma chaosu komunikacyjnego co do harmonogramu PEJ'.

Pani minister Czarnecka sprostowała komentarz o dacie uruchomienia polskiej elektrowni jądrowej. Prąd z atomu ma popłynąć już w 2035 zgodnie z wcześniejszymi wyliczeniami. 2040 r. to zaś moment zakończenia budowy wszystkich bloków pierwszej elektrowni - podaje dziennikarz.

O komentarz poprosiliśmy inwestora. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że 'obecnie trwa proces aktualizacji i urealnienia harmonogramu budowy elektrowni jądrowej w lokalizacji „Lubiatowo-Kopalino”'.

Zgodnie z pierwszymi wynikami przeprowadzanych analiz, w 2028 r. ma zostać wylany tzw. pierwszy beton, który rozpocznie etap właściwej budowy pierwszego reaktora jądrowego w gminie Choczewo (wcześniej rozpoczną się prace przygotowawcze) - czytamy w odpowiedzi spółki przesłanej do naszej redakcji.

Inwestor wyjaśnia, że 'budowa reaktora AP1000, zgodnie z deklaracjami konsorcjum spółek Westinghouse i Bechtel, trwa około 7 lat, dlatego jego budowa zakończyłaby się w 2035 r., natomiast kolejne dwie jednostki mają być wybudowane w odstępach rocznych'.

Dotrzymanie tych założeń będzie zależeć od wyniku negocjacji umowy na wykonawstwo oraz skutecznej obsługi szeregu ryzyk, które będą materializowały się na etapie przygotowania inwestycji, budowy elektrowni, jak i rozruchu obiektu - wyjaśnia PEJ.

W maju 2024 roku w Słajszewie rozpoczną się pogłębione badania geologiczne pod planowaną budowę elektrowni. Wyniki badań zostaną wykorzystane do zaprojektowania obiektu i przygotowania raportu lokalizacyjnego.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...