24.04.2024 12:00 27 TS
Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Popularnie nazywany 'taniec obrazów' to tradycja, która istnieje już od kilkuset lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.
Po dwóch latach od spotkania w Starostwie Powiatowym w Wejherowie inicjującym działania mające na celu wpisanie na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego 'Pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów' postawiono przysłowiową kropkę nad 'i'. Narodowy Instytut Dziedzictwa działający przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformował o kolejnych ośmiu wpisach, które trafiły na listę w 2024 roku. Wśród nich są pokłony feretronów.
— Kalwaria Wejherowska jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym na Pomorzu. Od wieków jednoczy Kaszubów nie tylko w duchu katolickim, ale także tożsamości lokalnej i regionalnej. Na kalwaryjskich wzgórzach od ponad trzystu lat podczas odpustów kultywowany jest unikalny, kaszubski zwyczaj, nieznany w innych regionach Polski – pokłon feretronów. Kilkuwiekowa tradycja kaszubskiego pątnictwa i przenośnych obrazów jest niezwykle ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Ziemi Wejherowskiej. Dlatego w 2022 r. rozpoczęliśmy starania o wpisanie pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego – mówiła starosta wejherowski Gabriela Lisius.
Obecnie na liście figurują 93 wpisy.
– Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego jest rozpoznawalną marką, a wpis otwiera drogę do ubiegania się o wsparcie z krajowych i regionalnych programów, zapewnia promocję poprzez strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Ponadto przyczyni się do zachowania tej pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego Powiatu Wejherowskiego – zaznacza wicestarosta Jacek Thiel.
Pokłon feretronów, zwany też tańcem, towarzyszy wielu kaszubskim pielgrzymkom, m.in. w sanktuariach - w Wejherowie, Wielu, czy Sianowie. Tę tradycję można obejrzeć m.in. w czasie corocznego odpustu Wniebowstąpienia Pańskiego na Kalwarii Wejherowskiej w Wejherowie. Jest to tzw. odpust lądowy, dlatego, że jego uczestnicy przychodzą z Kaszub lądowych - z Lini, Gdańska-Oliwy, Kościerzyny, Kartuz i powiatu kartuskiego, z południowych stron powiatu wejherowskiego.
Autorem filmiku jest Leszek Spigarski:
Z pełną Krajową Listą Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego można zapoznać się TUTAJ.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.