02.04.2024 17:00 6 ab
1 kwietnia 2024 r. ruszył Budżet Obywatelski 2025. Do końca miesiąca każdy mieszkaniec Rumi może złożyć projekt inwestycyjny, prospołeczny lub zielony.
Kwota przeznaczona na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2025 wynosi 1,5 mln zł. Na składanie swoich propozycji rumianie mają czas do 30 kwietnia 2024 r.
– Nie byłoby Budżetu Obywatelskiego, gdyby nie ciekawe i potrzebne pomysły mieszkańców. Zgłoszenie projektów do Budżetu Obywatelskiego w Rumi jest bardzo proste – zapewniają urzędnicy z rumskiego magistratu.
Projekt inwestycyjny, projekt prospołeczny, projekt zielony w ramach Budżetu Obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec miasta Rumi.
Projekty, o których mowa w ust. 1 mogą zgłaszać wyłącznie osoby fizyczne.
Zgłoszenie projektu przez Wnioskodawcę nie jest jednoznaczne z byciem realizatorem tego projektu.
W zgłaszanych projektach nie mogą być wskazane podmioty lub dostawcy usług mających być wykonawcami zadań, z wyłączeniem miejskich jednostek organizacyjnych właściwych do realizacji projektu.
Projekty prospołeczne powinny obejmować minimum 50 uczestników, jeżeli liczba ta jest ograniczona, to powinna być podana w nazwie projektu.
W projekcie prospołecznym dopuszcza się zakup sprzętu do 20% wartości całości projektu, a sprzęt ten po realizacji projektu zostanie zwrócony do Urzędu Miasta Rumi.
Projekty zielone można składać na następujące obszary tematyczne: zazielenienie przestrzeni miejskiej; renowacja i modernizacja istniejących terenów zielonych; warsztaty i działania edukacyjne w zakresie ekologii i ochrony przyrody; tworzenie ogrodów deszczowych i zbiorników małej retencji na terenach miejskich; działania na rzecz zwierząt.
Projekt budżetu obywatelskiego powinien spełniać w szczególności wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty z uwzględnieniem - o ile jest to możliwe - uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2240).
Zgłoszenia projektu do Budżetu Obywatelskiego dokonuje się w następujących formach: papierowej na Formularzu Zgłoszeniowym projektu do Budżetu Obywatelskiego oraz elektronicznej poprzez portal Budżetu Obywatelskiego, do którego odnośnik zostanie umieszczony na oficjalnej stronie miasta Rumi.
Integralną cześć Formularza stanowi załącznik „Lista mieszkańców miasta Rumi, popierających projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok.” Wzór listy poparcia można pobrać na stronie budżetu obywatelskiego w Rumi.
Wymagalna liczba podpisów na liście poparcia to 20 podpisów.
Do Formularza składanego w formie papierowej, załącznik o którym mowa w ust. 10, należy dołączyć w formie papierowej.
Do Formularza składanego w wersji elektronicznej załącznik, o którym mowa w ust. 10, należy załączyć w formie skanu.
Lista osób popierających projekt musi być wypełniona w sposób czytelny, zawierać imiona i nazwiska, adresy zamieszkania w Rumi oraz podpisy, a w przypadku osób małoletnich również podpis rodzica lub opiekuna prawnego.
W przypadku nieczytelnej listy osób popierających projekt podpisy niespełniające wymogów określonych w ust. 14 nie będą uwzględniane w puli wymaganej ilości podpisów.
Nie dołączenie listy mieszkańców miasta Rumi, popierających projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok będzie skutkowało odrzuceniem wniosku podczas weryfikacji formalnej.
W przypadku projektów zielonych i inwestycyjnych, zgłoszonych do realizacji na terenie niebędącym własnością Gminy Miejskiej Rumia - należy załączyć do Formularza załącznik nr 2 „Oświadczenie o prawie do dysponowania terenem” oraz załącznik nr 3 „Oświadczenie o ogólnodostępności”. Wymagane załączniki można pobrać na stronie budżetu obywatelskiego w Rumi.
W przypadku projektów, które wymagają współpracy między jednostkami organizacyjnymi Gminy, należy załączyć do Formularza załącznik nr 3 „Oświadczenie o ogólnodostępności”. Osoby odpowiedzialne za kierowanie daną jednostką powinny przedstawić wyraźną, pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia. Wymagany załącznik można pobrać na stronie budżetu obywatelskiego w Rumi.
Do Formularza składanego w formie papierowej, załączniki, o którym mowa w ust. 17-18, należy dołączyć w formie papierowej.
Do Formularza składanego w wersji elektronicznej załącznik, o którym mowa w ust. 17-18, należy załączyć w formie skanu.
Uzupełnieniu nie podlegają załączniki: Lista mieszkańców miasta Rumi, popierających projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego na 2025 rok; oświadczenie o prawie do dysponowania terenem; oświadczenie o ogólnodostępności.
Formularz w wersji papierowej wraz z załącznikiem będzie dostępny na oficjalnej stronie internetowej Miasta Rumi, na stronie budżetu obywatelskiego w Rumi oraz w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rumi.
Wypełniony formularz w wersji papierowej należy składać w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rumi wraz z wymaganymi załącznikami.
Projekty rejestrowane będą w Urzędzie Miasta Rumi w kolejności zgłaszania.
Po zarejestrowaniu projektu jest on udostępniany na oficjalnej stronie internetowej Miasta Rumi, z wyłączeniem danych wnioskodawcy.
W trakcie konsultacji mieszkańcy Rumi mają możliwość wglądu do złożonych Formularzy, z wyłączeniem danych Wnioskodawcy i listy mieszkańców miasta Rumi popierających projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.