01.04.2024 10:00 0 TS/pomorskie.eu

Specjalna oferta dla ciężarnych mieszkanek m.in. powiatu puckiego. Te badania będzie można zrobić bez wychodzenia z domu

źródło: pixabay

Rozpoczął się pilotażowy program dla mieszkanek powiatów puckiego i bytowskiego od 36. tygodnia ciąży. Jeżeli kobieta nie jest pod opieką oddziału położniczego, to do domu zostanie jej wypożyczone urządzenie, które m.in. zbada tętno płodu.

Usługa tele KTG to mobilny system do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie, czyli mama bez wychodzenia z domu może przeprowadzić takie badanie.

Po kwalifikacji do pilotażu położna przeprowadza instruktaż korzystania z urządzenia, który także jest dostępny w formie filmu - wyjaśnia cytowany przez portal pomorskie.eu Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. - Badanie wykonuje się w domu ciężarnej i w razie potrzeby powtarza się z dowolną, zgodną z potrzebami, częstotliwością. Zapis jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu i analizowany przez personel medyczny. Wynik badania jest oczywiście udostępniany pacjentce. Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu, w tym także w dni świąteczne. Jeżeli wynik jest niepokojący, tzn. świadczy o zagrożeniu zdrowia, życia i porodu, personel medyczny informuje pacjentkę o konieczności zgłoszenia się na SOR lub izbę przyjęć. W większości przypadków właściwa interpretacja i proste zalecenia pozostają w kompetencji centrum monitoringu - tłumaczy lekarz.

Mieszanki powiatu puckiego, które chcą uczestniczyć w projekcie tele KTG, powinny zgłosić się przez stronę www.carebits.pl.

Dotyczy to zarówno pacjentek szkoły rodzenia 3 Planety, kobiet w 36. tygodniu ciąży, jak i pań, które są lub będą pacjentkami Oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Wejherowie. Natomiast panie z powiatu wejherowskiego, pozostające pod opieką Oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu Wejherowie lub szkoły rodzenia, które ze względu na ciążę powikłaną zostaną włączone do projektu przez personel oddziału- przekazuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który przystąpił do tego programu.

Pilotażowy program już ruszył. Kwalifikacje będą odbywać się do grudnia 2024 roku.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...