10.03.2024 08:00 4 TS
Świadomość o tej chorobie jest jeszcze znikoma - podkreślali uczestnicy Mody na Puck 2024. Tegoroczna siódma edycja tego wydarzenia poświęcona była endometriozie.
Endometrioza jest przewlekłą i nawracającą chorobą będącą przyczyną bólu miednicy oraz niepłodności. O endometriozie wciąż mówi się za mało, mimo że schorzeniem tym dotkniętych jest coraz więcej Polek. Stąd też, aby zwiększyć o niej świadomość, ta choroba była głównym tematem podczas tegorocznej Mody na Puck.
— Świadomość jest bardzo potrzebna. Nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn. Ta choroba dotyka bardzo dużo kobiet, dlatego my jesteśmy po to, aby je wesprzeć i trochę pomóc, pokazać co trzeba zrobić i gdzie się udać. A z drugiej strony jesteśmy też po to, aby dopingować lekarzy, żeby ich wiedza się poszerzała - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Małgorzata Stolarek, ambasadorka Fundacji 'Pokonać Endometriozę'.
Jak możemy przeczytać na stronie fundacji do najczęstszych objawów tej choroby należą bolesne miesiączkowanie (60–80 proc. przypadków), przewlekły ból miednicy mniejszej (30–50 proc. przypadków), niepłodność (30–40 proc. przypadków), dyspareunia (25–40 proc. przypadków) oraz nieregularne miesiączki (10–20 proc. przypadków).
Podczas tegorocznej Mody na Puck przedstawicielka Fundacji 'Pokonać Endometriozę' przybliżyła uczestnikom wydarzenia tę chorobę, na podstawie własnych doświadczeń opowiedziała, z czym muszą się zmierzać kobiety przed i po diagnozie.
— Tematy, które poruszamy są niby kobiece, ale dotyczą też pośrednio mężczyzn i całych rodzin. Endometrioza, to jest taka przypadłość, która bezpośrednio dotyczy kobiet, ale wciągane są w to całe rodziny - mówi Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.
Przypomnijmy, że Moda na Puck organizowana jest od 2015 roku z dwuletnią przerwą w związku z pandemią koronawirusa i agresją Rosji na Ukrainie.
— Z roku na rok ta przestrzeń Mody na Puck się powiększa i poszerza. Oczekiwania są coraz większe. My też musimy podążać za tymi oczekiwaniami mieszkanek Pucka i pamiętać o tym po co ta Moda na Puck powstała. A zamysł był taki, żeby wypromować puckich przedsiębiorców, żeby pokazać, że Puck wraca na top. W tym roku mamy wyjątkową tematykę, bo poświęconą stricte kobietom i chorobie, która jest bardzo niebezpieczna i słabo diagnozowaną - dodaje Agnieszka Siebert, sekretarz miasta Puck.
W sobotę, 9 marca 2024 roku, w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji na uczestników czekały konsultacje ze specjalistami, dietetykami, kobiety mogły też wykonać bezpłatnie makijaż, ale też nie brakowało innych atrakcji jak występy artystyczne, fotobudka czy dmuchańce dla dzieci.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.