15.02.2024 11:00 16 TS
Codzienna rzeczywistość kierowców podróżujących ulicą Szeroką w Gościcinie (gmina Wejherowo), to kilka 'podskoków' w samochodzie. A to za sprawą znajdujących się tam progów zwalniających. O jeden taki spowalniacz miskę olejową w swoim aucie uszkodził nasz czytelnik. Już wcześniej mieszkańcy zwracali uwagę, że to 'kwestia czasu, kiedy ktoś uszkodzi auto'.
Tego dnia nasz czytelnik zawoził żonę do pracy w Luzinie. Do uszkodzenia samochodu - jak twierdzi - doszło na ulicy Szerokiej w Gościcinie w pobliżu adresu 34.
— Znajduje się tam próg spowalniający. Taki "krótki - wąski", gdzie ograniczenie jest 30km/h i odległość od znaku 20 metrów. Tego dnia o godzinie 6.40 rano poruszałem się z Bolszewa od ulicy Leśnej w stronę Gościcina. Jadąc wielokrotnie tą drogą ocierałem się o ten właśnie uskok na drodze - opisuje sytuację nasz czytelnik [dane personalne do wiadomości redakcji]. - Tego dnia miałem niefortunnego pecha, który spowodował uszkodzenie miski olejowej przy tym wyciek oleju. W pierwszym momencie myślałem, że to zwykle otarcie "takie otarcie jakie miało to miejsce wcześniej". Gdy dojechałem do miejsca pracy żony kolega z jej pracy poinformował ją, że ucieka nam olej z silnika.
Nasz czytelnik poinformował o tym policję i na miejscu zdarzenia przez mundurowych został sporządzony protokół. Od funkcjonariuszy - ja relacjonuje - usłyszał, że 'jechał za szybko'.
— Uważam, że to nie moja wina. Jeździłem wielokrotnie tą drogą i jej stan oraz zabudowa techniczna tego progu daje wiele do życzenia - twierdzi. - Sytuacja dla mnie wydaje się żenująca, że policja zamiast pomóc rozwiązać mi problem wręcz zarzuca mi winę.
Zapytaliśmy w Komendzie Powiatowej Policji w Wejherowie co kierowca według przepisów może zrobić, gdy uszkodzi samochód o zniszczoną infrastrukturę drogową.
— Zachowajmy ostrożność podczas jazdy. Szczególnie w okresie zimowo – wiosennym, gdy nawierzchnia w wielu miejscach może być uszkodzona, wzmóżmy swoją czujność i dostosowujmy prędkość do panujących na drodze warunków - mówi asp. sztab. Anetta Potrykus, oficer prasowy wejherowskiej policji. - Pamiętajmy, że raptowny zjazd na pobocze, w celu ominięcia przeszkody, może stanowić zagrożenie dla pieszego, który może się nim poruszać. Jeśli w wyniku najechania na wyrwę w jezdni dojdzie do poważnego uszkodzenia pojazdu, dobrze jest ten fakt zgłosić policji. Warto też zrobić zdjęcie z miejsca zdarzenia potwierdzającego zły stan nawierzchni oraz uszkodzeń w pojeździe.
Na zbyt dużą ilość i za wysokich progów zwalniających na ulicy Szerokiej w Gościcinie kierowcy zwracają uwagę już od jakiegoś czasu. Pisaliśmy o tym w styczniu 2024 roku.
Już wtedy jeden z naszych czytelników napisał, że 'kwestią czasu jest, gdy ktoś sobie uszkodzi samochód'. Urząd Gminy Wejherowo postawienie progów tłumaczył względami bezpieczeństwa.
— Progi zlokalizowane zostały w miejscach zgodnych z projektem organizacji ruchu zatwierdzonym przez organ zarządzający ruchem na terenie powiatu wejherowskiego czyli przez Starostę. Jeżeli chodzi o parametry najazdu, w najbliższych dniach zostaną poddane weryfikacji i w razie potrzeby dokonana zostanie korekta - tłumaczył w styczniu 2024 roku Jacek Macholl, inspektor ds. komunikacji i mediów społecznościowych w Urzędzie Gminy Wejherowo.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.