Politycy nie zabijajcie polskich mediów

25.10.2023 08:19 4 TS/Fundacja Zaawansowanych Technologii

Studenci z Pomorza wśród laureatów konkursu dla młodych innowatorów

Oliwia Bogdan Wiktoria II miejsce/FZT

Innowacyjny system wspomagania diagnostyki zmian skórnych u człowieka młodych talentów z Gdańska znalazł się na podium Krajowego Finału Konkursu Explory. Jego pomysłodawcami są studencki z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Za nami 12. edycja Gdynia Explory Week, czyli trzech dni wypełnionych debatami, spotkaniami i warsztatami dla zdolnych uczniów. Wydarzenie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia zwieńczyła gala wręczenia nagród dla najlepszych młodych innowatorów. Spośród 35 finałowych projektów z całej Polski, na podium znalazł się pomysł z Pomorza. Autorzy są obecnie studentami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, a projekt rozpoczynali jako uczniowie Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.

Oliwia Raniszewska, Bogdan Jabłoński i Wiktoria Sadowska pod opieką naukową Sylwii Jędrzejewskiej oraz dr Martyny Sławińskiej zajęli II miejsce z projektem „Skin Preventer - system wspomagania diagnostyki zmian skórnych”. Jak tłumaczą autorzy, zmiany skórne są często objawami chorób, które nie zostały wykryte we wczesnym stadium (np. przez brak korzystania z badań kontrolnych) i mogą powodować poważne powikłania. Uczniowie proponują rozwiązanie, które w nieinwazyjny i prosty sposób pozwoli skierować pacjenta na odpowiednią ścieżkę diagnostyki i leczenie. Zaproponowany system składa się z modułu urządzenia oraz zawartego w nim modułu uczenia maszynowego. Zwycięzcy II miejsca w konkursie chcą modyfikować i testować swój pomysł, a jednocześnie promować wśród społeczeństwa profilaktykę badań.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wyróżnienie. Wiemy, że poziom konkursu w tym roku był bardzo wysoki – wyjaśnia Oliwia Raniszewska. – Tym bardziej cieszymy się, że nasza praca została doceniona i na pewno jest to dla nas motywacja do dalszej pracy i rozwoju naszego projektu. Takie chwile jak ta pokazują nam, że warto to robić – zaznacza.

Konkurs Explory 2023/FZT

Zwycięzcą tegorocznego konkursu został Piotr Węgrzyn za pomysł procesora stworzonego od podstaw.

Stworzyłem własny procesor, co zajęło mi aż 4 lata. To była ogromna ilość pracy, ale opłacało się - mówił w rozmowie z Polskim Radiem Piotr Węgrzyn, laureat pierwszego miejsca w konkursie Explory 2023. - PCPU to procesor stworzony od podstaw, ale też system operacyjny, przeportowany kompilator, który tworzy to w pełne funkcjonalne i praktyczne narzędzie.

Konkursowicze zaprezentowali się w ramach sesji konkursowych przed gronem 19 jurorów – ekspertów ze świata nauki i technologii, a także podczas pitchingu uczestników, czyli trzyminutowych wystąpień, w trakcie których opowiadali o innowacyjności swojego pomysłu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...