16.10.2023 12:00 0 Tomasz Smuga/Szpitale Pomorskie
Z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom można skorzystać w szpitalach w Wejherowie, Gdyni oraz Gdańsku. - Zapraszamy szczególnie te osoby, które są narażone na ciężki przebieg covid-19 - informują Szpitale Pomorskie.
Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom realizowane są w ramach programu „Pomorskie wspiera”, które wykonywane są obecnie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku oraz Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.
— Zapraszamy szczególnie te osoby, które są narażone na ciężki przebieg covid-19, w tym m.in. osoby, które chorowały już na covid-19, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzyca, otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby immunologiczne, padaczka, przewlekłe choroby nerek), osoby z niepełnosprawnościami lub/i szczególnie osoby po 60. roku życia, ale również osoby młodsze - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji w Szpitalach Pomorskich Sp. z o.o.
Na szczepienia obowiązują wcześniejsze zapisy:
tel. (58) 72 60 407 – zapisy w Gdańsku i w Gdyni,
tel. 696 439 295 – zapisy w Wejherowie.
Jak podaje portalSzczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego zakażenia pneumokokowe są wywoływane przez bakterię zwaną pneumokokiem wytwarzającą otoczkę polisacharydową, która warunkuje rozwój określonych objawów.
— Spośród 90 znanych typów pneumokoków, tylko niektóre są niebezpieczne dla człowieka. Nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie w nosie i gardle nie mając objawów ale narażając inne osoby wrażliwe na zakażenie – zjawisko to nazywamy nosicielstwem - czytamy w komunikacie.
Najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych dzieci kończy się trwałą głuchotą. Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę). Jeżeli dochodzi do najcięższego scenariusza – zajęcia narządów wewnętrznych (tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokowej) wiele dzieci umiera albo ma trwałe uszkodzenia narządów, w szczególności mózgu.