- reklama -
ads by
Ukryj

13.10.2023 09:30 4 PM/PKP S.A.

Dworzec w Kuźnicy otwarty dla podróżnych

Fot. PKP S.A.

- reklama -

Nowa elewacja, dwie poczekalnie, nowa wiata przy dworcu oraz zlokalizowany w sąsiedztwie parking dla samochodów i rowerów – zabytkowy dworzec w Kuźnicy na Półwyspie Helskim przeszedł remont.

Dworzec w Kuźnicy pochodzi z 1927 roku. Teraz przeszedł generalny remont.

Z elewacji dworca zniknął tynk i przywrócono na niej płytkę klinkierową w kolorze naturalnej cegły oraz detale architektoniczne. Nowe, stylizowane na historyczne, okna i drzwi są utrzymane w odcieniach ciemnobrązowych. Dach w części wyższej jest pokryty dachówką karpiówką w kolorze cegły, a w niższej parterowej i na nowej wiacie blachą w kolorze ciemnoszarym. Bryłę dworca nocą podkreśla nowa iluminacja – informują Polskie Koleje Państwowe S.A.

Na dworcu przywrócono obsługę podróżnych. Obiekt posiada dwie poczekalnie, w tym jedną sezonową. Obydwie przestrzenie są klimatyzowane i wyposażone w ławki, gabloty, kosze, system informacji głosowej, a w holu dodatkowo pojawiły się elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku udostępniono również toalety. Znajduje się tu ponadto niewielka przestrzeń przeznaczona na wynajem, a także pomieszczenia techniczne.

Dworzec w Kuźnicy jest nie tylko piękny, dzięki odzyskanemu historycznemu blaskowi, ale także nowoczesny, funkcjonalny i bezpieczny. Od dziś będzie z powodzeniem służył wszystkim grupom podróżnych, w tym osobom o ograniczonej mobilności. Właśnie na dostosowywanie dworców do potrzeb wszystkich pasażerów i mieszkańców miast PKP S.A. kładzie szczególny nacisk w ramach realizowanego Programu Inwestycji Dworcowych – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Wyeliminowano bariery architektoniczne oraz wprowadzono usprawnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. oznaczenia w alfabecie Braille`a, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy kontrastowa kolorystyka wnętrz.

Budynek został ocieplony. Zamontowano panele fotowoltaiczne do pozyskiwania „zielonej energii”, energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie z użyciem pompy ciepła. Na dworcu jest również bezpieczniej dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu.

Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie budynku. Po jego zachodniej stronie powstał parking z dwunastoma miejscami postojowymi, a po wschodniej przestrzeń rekreacyjna z ławkami i terenem zielonym. Nie zapomniano o rowerzystach, stojaki rowerowe znajdują się pod wiatą przylegającą do dworca po jego zachodniej stronie oraz w pobliżu przejścia na perony.

Koszt przebudowy dworca w Kuźnicy wyniósł 7,7 mln zł brutto.


Czytaj również:

Komentarze

  • 13.10.2023 18:41:45

    Inspirowali się północną stroną węzła Zryw w Wejherowie

    0 0 + odpowiedz

  • Brawo za żółte barierki13.10.2023 12:37:06

    Idealnie pasują do całości :)))

    1 0 + odpowiedz

  • To jest żenada z tym dworcem13.10.2023 11:20:36

    No tez mnie to zastanawia. Wejherowo jest stacją przesiadkową ludzi z terenu gmin powiatu. To nie jakas podrzędna stacyjka. Tu dziennie przewija się tysiące ludzi. A tylko są zapowiedzi i ruina dalej straszy.

    5 0 + odpowiedz

  • Tr13.10.2023 10:14:05

    Ciekawi mnie, jak samorzadowcy z takiego regionu zaskarbili sobie przychylność pkp, nie mówię o Rumi, Redzie itd. Mieszkańcy Kuźnicy doczekali się remontu, a w Wejherowie jakoś to od kilkunastu lat idzie mozolnie..

    7 0 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ
X
MG
ads by