01.10.2023 10:00 7 PM/KMP Sopot

Znalezione - nie kradzione? Policja wyjaśnia

Zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

Znalazłeś telefon, portfel albo inną wartościową rzecz? Nie czekaj na wizytę policjantów i oddaj do biura rzeczy znalezionych. Wiele przypadków wskazuje, że część społeczeństwa kieruje się fałszywym hasłem „Znalezione – nie kradzione”. Kryminalni z Sopotu zatrzymali 33-letniego sprawcę, który przywłaszczył znaleziony telefon.

12 września do policjantów z Kalisza zgłosił się 55-letni mieszkaniec ich miasta i zawiadomił o przywłaszczeniu telefonu.

Z informacji przekazanych przez zgłaszającego wynikało, że kilka dni wcześniej podczas pobytu w Sopocie zgubił on telefon o wartości blisko 900 złotych i ktoś go przywłaszczył. Kaliscy funkcjonariusze przyjęli zawiadomienie w tej sprawie i przekazali informacje policjantom z Komendy Miejskiej Policji w Sopocie. Sprawą od razu zajęli się kryminalni, którzy w wyniku prowadzonych działań i zdobytych informacji ustalili, że sprawcą tego przestępstwa jest 33-letni sopocianin - podaje sopocka policja.

W czwartek (28 września), kryminalni z Sopotu zatrzymali na terenie Gdańska poszukiwanego mężczyznę i odzyskali utracony telefon.

33-latek został przewieziony do sopockiej komendy, gdzie na podstawie zebranych dowodów ogłoszono mu zarzut przywłaszczenia znalezionego telefonu. Podejrzany przyznał się do tego zarzutu, a zgodnie z kodeksem karnym za popełnione przestępstwo grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - informuje policja.

Policjanci przypominają!

Żadna rzecz, której nie jesteśmy właścicielami, nie jest nasza. Gdy zabieramy i nie oddajemy znalezionego telefonu, plecaka albo innej wartościowej rzeczy stajemy się sprawcą czynu karalnego. Wyjątkiem mogą być sytuacje, w których, na podstawie miejsca i okoliczności znalezienia, można domniemywać, że właściciel wyzbył się prawa własności, np. gdy dana rzecz leży w śmietniku. W innych przypadkach znaleziony przedmiot należy oddać do starostwa lub zarządcy obiektu, a w przypadku dowodu osobistego, paszportu i przedmiotów, których posiadanie wymaga pozwolenia (w szczególności broń, amunicję i materiały wybuchowe) oddajemy to do najbliższej jednostki Policji. Co ważne, w sytuacji kiedy oddanie policjantom tych rzeczy wiązałoby się z zagrożeniem dla życia lub zdrowia wystarczy, że powiadomimy o miejscu, w którym one znajdują się.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...