27.09.2023 13:00 1 Tomasz Smuga/ZUS Gdańsk
Ponad 80 proc. emerytów i rencistów z gdańskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje przelew świadczenia na rachunek w bank. - Seniorzy doceniają wygodę, szybkość, a przede wszystkim bezpieczeństwo jakie gwarantuje konto bankowe - przekonują w ZUS.
Klienci ZUS coraz bardziej kierują się w stronę ubankowienia. Jak przekonują pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nad obawą przed nowymi technologiami przeważają korzyści i wygoda korzystania z własnych pieniędzy.
— Wypłata świadczeń na rachunek bankowy to rozwiązanie bezpieczne. Ogranicza ryzyko kradzieży środków w wyniku oszustw znanych np. jako metoda „na wnuczka” czy „na policjanta”. Przelew na konto gwarantuje terminowe i bezpiecznie otrzymanie pieniędzy. Jeśli któryś z klientów ZUS skarży się, że nie dostał emerytury na czas to często jest to efekt tego, że przekaz czeka nieodebrany na poczcie. Zdarza się, że senior wyjeżdża i świadczenia nie ma kto odebrać. Wówczas pieniądze mogą trafić z powrotem do ZUS. Przelew bankowy wyklucza takie sytuacje - mówi Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS dla województwa pomorskiego.
CZYTAJ TEŻ: Gdzie nie będzie prądu w powiatach wejherowskim i puckim?
Przelew świadczenia na rachunek w banku otrzymuje obecnie ponad 80 proc. emerytów i rencistów z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i ponad 75 proc. z oddziału w Słupsku. Jeszcze w 2005 r. było ich nieco ponad 40 proc., a w 2008 r. – połowa.
— Seniorzy mogą korzystać z bezpłatnego podstawowego rachunku płatniczego. Tę usługę proponuje już wiele banków. Zwiększone ubankowienie pozwala również na ograniczenie kosztów związanych obrotem gotówkowym ponoszonych przez budżet, czyli wszystkich obywateli - dodaje Cieszyński.
Pieniądze na konto. Co zrobić?
Jeśli świadczeniobiorca chce, aby ZUS wpłacał świadczenie na konto bankowe, powinien zgłosić wniosek o zmianę danych osoby, która mieszka w Polsce (druk EZP). Można to zrobić na dwa sposoby – wypełnić w formie papierowej i złożyć bezpośrednio w placówce bądź wysłać pocztą lub elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W razie problemu, pracownicy ZUS w placówkach służą pomocą w wypełnieniu dokumentu.
— Osoby, które ubiegają się o różnego rodzaju zasiłki z ZUS powinny pamiętać, żeby we wnioskach, które składają samodzielnie lub za pośrednictwem swojego płatnika składek wskazywać numer rachunku bankowego. W przeciwnym wypadku pieniądze przyniesie listonosz albo ubezpieczony będzie je musiał odebrać na poczcie - tłumaczy rzecznik prasowy gdańskiego ZUS. - Jeśli mamy wśród swoich bliskich seniorów, zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Pokażmy korzyści, jakie płyną z korzystania z internetu i bankowości elektronicznej oraz wyjaśnijmy jak łatwo i bezpiecznie korzystać z nowych technologii.
Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.