20.09.2023 14:30 11 Tomasz Smuga

Narzekają na smród z Bolszewki w Luzinie. WIOŚ: 'Są podwyższone wartości parametrów'

print screen z filmiku

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku zbadał próbki wody z zanieczyszczonej rzece Bolszewka w Luzinie. 'Są podwyższone wartości parametrów' - podał WIOŚ. Wracamy do tematu modernizacji luzińskiej oczyszczalni ścieków.

Przypomnijmy, że z naszą redakcją skontaktował się mężczyzna, który zwrócił uwagę na to, że rzeka w pobliżu oczyszczalni ścieków w Luzinie jest zanieczyszczona.

— Za oczyszczalnią jest rów techniczny do którego cały czas się leje. Ten rów wpływa do rzeki. Smród jest taki, że nie da się wytrzymać - mówił nam w rozmowie pan Adam, który przesłał filmik.

Jak się okazało uciążliwy zapach dla mieszkańców spowodowany jest modernizacją oczyszczalni ścieków w Luzinie.

Zgodnie z procedurami powiadomiliśmy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska - wyjaśnia Jarosław Wejer, wójt gminy Luzino. - Są dwa reaktory, czyli dwa zbiorniki. Jeden na czas prac musieliśmy wyłączyć. Przez to ścieki, które były przepompowywane przez dwa zbiorniki są teraz przez jeden. Inaczej nie da się przeprowadzić modernizacji. Mamy przekroczenia, ale to jest zgodne z prawem. Obecnie modernizowany jest jeden reaktor, następnie będzie drugi. Staramy się to zrobić jak najszybciej.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku 2 czerwca 2023 roku otrzymał od Urzędu Gminy Luzino pismo o planowanych pracach remontowych w oczyszczalni. Ale to nie jedyne zgłoszenie jakie wpłynęło do WIOŚ w związku z modernizacją obiektu. 21 sierpnia inspektorzy zostali powiadomieni o zanieczyszczeniu rzeki Bolszewki. Następnego dnia inspektorzy WIOŚ przeprowadzili rozpoznanie terenu, podczas którego pobrali próby wód oraz odprowadzanych ścieków do środowiska w celu wykonania analiz przez CLB.

Czynności w terenie potwierdziły otrzymane zgłoszenie, stąd 22 sierpnia została wszczęta kontrola interwencyjna działalności wskazanego podmiotu, która jest nadal prowadzona – informuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska, Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Szef gdańskiego WIOŚ przypomina, że ‘podmioty korzystające ze środowiska, które wprowadzają ścieki do wód czy ziemi, obowiązane są uzyskać pozwolenie wodnoprawne, które określa parametry i ich wartości, jakie powinny te ścieki spełniać’. Takie pozwolenie wodnoprawne posiada gmina Luzino wydane przez Regionalny Zarządy Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

— ​Analizy pobranych prób zostały przeprowadzone przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ Oddział w Gdańsku. Otrzymane wyniki, w badanym zakresie, wskazują na podwyższone wartości parametrów względem posiadanego przez podmiot kontrolowany pozwolenia wodnoprawnego – przekazuje dr inż. Edyta Witka-Jeżewska.

Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...