21.09.2023 10:00 6 Tomasz Smuga/Nadleśnictwo Gdańsk

Nowa atrakcja edukacyjna w pomorskich lasach [ZDJĘCIA]

Nadleśnictwo Gdańsk

W pomorskich lasach pojawiła się nowa atrakcja edukacyjna. Leśny Ogród Botaniczny Nadleśnictwa Gdańsk rozwija swoją infrastrukturę otwierając Centrum Promocji Drewna.

Centrum Promocji Drewna to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 381 m kw. Składa się m.in. z ogólnodostępnej sali wystawowej, punktu informacyjnego, sali integracyjnej dla odwiedzających oraz pomieszczeń administracyjnych ogrodu. Nowy budynek, o czarnej elewacji z opalanego drewna, jest nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny w formie.

Nowy budynek w Leśnym Ogrodzie Botanicznym wyróżnia się swoją ekologiczną konstrukcją - został wykonany w technologii CLT. Drewno jest naturalnym surowcem, który pochłania dwutlenek węgla podczas wzrostu drzew, a następnie działa jak zamknięty zbiornik tego gazu cieplarnianego po przekształceniu w gotowe elementy budowlane. To znakomita alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych opartych na betonie, które emitują CO2 - informuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Rocznie Leśny Ogród Botaniczny odwiedza ponad 30 tys. osób.

Co jest efektem jego unikalnego charakteru jako atrakcji edukacyjnej w Trójmieście i Małym Trójmieście Kaszubskim. Dużej frekwencji grup szkolnych, przedszkolnych oraz uczestnictwu w otwartych zajęciach weekendowych towarzyszy rosnące zapotrzebowanie na ofertę edukacji przyrodniczo-leśnej - tłumaczy Plonus.

Dotychczasowy budynek edukacyjny okazał się niewystarczający, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie Leśnego Ogrodu Botanicznego o nowy budynek - Centrum Promocji Drewna.

CZYTAJ TEŻ: Zamek w Łapalicach z pozwoleniem na rozbudowę

Projekt budynku Centrum Promocji Drewna został wybrany w ogólnopolskim konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk. Projekt zdobył także nagrody w konkursie 'Zmień wizję w projekt' oraz Nagrodę im. Macieja Nowickiego. Cała inwestycja kosztowała 7,3 mln zł brutto i została zrealizowana dzięki funduszom Nadleśnictwa Gdańsk i Funduszowi Leśnemu Lasów Państwowych.

Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk.JPG Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk Nadleśnictwo Gdańsk

Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...