21.09.2023 10:00 6 Tomasz Smuga/Nadleśnictwo Gdańsk
W pomorskich lasach pojawiła się nowa atrakcja edukacyjna. Leśny Ogród Botaniczny Nadleśnictwa Gdańsk rozwija swoją infrastrukturę otwierając Centrum Promocji Drewna.
Centrum Promocji Drewna to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 381 m kw. Składa się m.in. z ogólnodostępnej sali wystawowej, punktu informacyjnego, sali integracyjnej dla odwiedzających oraz pomieszczeń administracyjnych ogrodu. Nowy budynek, o czarnej elewacji z opalanego drewna, jest nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny w formie.
— Nowy budynek w Leśnym Ogrodzie Botanicznym wyróżnia się swoją ekologiczną konstrukcją - został wykonany w technologii CLT. Drewno jest naturalnym surowcem, który pochłania dwutlenek węgla podczas wzrostu drzew, a następnie działa jak zamknięty zbiornik tego gazu cieplarnianego po przekształceniu w gotowe elementy budowlane. To znakomita alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych opartych na betonie, które emitują CO2 - informuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.
Rocznie Leśny Ogród Botaniczny odwiedza ponad 30 tys. osób.
— Co jest efektem jego unikalnego charakteru jako atrakcji edukacyjnej w Trójmieście i Małym Trójmieście Kaszubskim. Dużej frekwencji grup szkolnych, przedszkolnych oraz uczestnictwu w otwartych zajęciach weekendowych towarzyszy rosnące zapotrzebowanie na ofertę edukacji przyrodniczo-leśnej - tłumaczy Plonus.
Dotychczasowy budynek edukacyjny okazał się niewystarczający, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie Leśnego Ogrodu Botanicznego o nowy budynek - Centrum Promocji Drewna.
CZYTAJ TEŻ: Zamek w Łapalicach z pozwoleniem na rozbudowę
Projekt budynku Centrum Promocji Drewna został wybrany w ogólnopolskim konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk. Projekt zdobył także nagrody w konkursie 'Zmień wizję w projekt' oraz Nagrodę im. Macieja Nowickiego. Cała inwestycja kosztowała 7,3 mln zł brutto i została zrealizowana dzięki funduszom Nadleśnictwa Gdańsk i Funduszowi Leśnemu Lasów Państwowych.
Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.