21.09.2023 10:00 6 Tomasz Smuga/Nadleśnictwo Gdańsk
W pomorskich lasach pojawiła się nowa atrakcja edukacyjna. Leśny Ogród Botaniczny Nadleśnictwa Gdańsk rozwija swoją infrastrukturę otwierając Centrum Promocji Drewna.
Centrum Promocji Drewna to dwukondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej wynoszącej 381 m kw. Składa się m.in. z ogólnodostępnej sali wystawowej, punktu informacyjnego, sali integracyjnej dla odwiedzających oraz pomieszczeń administracyjnych ogrodu. Nowy budynek, o czarnej elewacji z opalanego drewna, jest nie tylko funkcjonalny, ale także nowoczesny w formie.
— Nowy budynek w Leśnym Ogrodzie Botanicznym wyróżnia się swoją ekologiczną konstrukcją - został wykonany w technologii CLT. Drewno jest naturalnym surowcem, który pochłania dwutlenek węgla podczas wzrostu drzew, a następnie działa jak zamknięty zbiornik tego gazu cieplarnianego po przekształceniu w gotowe elementy budowlane. To znakomita alternatywa dla tradycyjnych materiałów budowlanych opartych na betonie, które emitują CO2 - informuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.
Rocznie Leśny Ogród Botaniczny odwiedza ponad 30 tys. osób.
— Co jest efektem jego unikalnego charakteru jako atrakcji edukacyjnej w Trójmieście i Małym Trójmieście Kaszubskim. Dużej frekwencji grup szkolnych, przedszkolnych oraz uczestnictwu w otwartych zajęciach weekendowych towarzyszy rosnące zapotrzebowanie na ofertę edukacji przyrodniczo-leśnej - tłumaczy Plonus.
Dotychczasowy budynek edukacyjny okazał się niewystarczający, dlatego podjęto decyzję o rozbudowie Leśnego Ogrodu Botanicznego o nowy budynek - Centrum Promocji Drewna.
CZYTAJ TEŻ: Zamek w Łapalicach z pozwoleniem na rozbudowę
Projekt budynku Centrum Promocji Drewna został wybrany w ogólnopolskim konkursie architektonicznym zorganizowanym przez Nadleśnictwo Gdańsk. Projekt zdobył także nagrody w konkursie 'Zmień wizję w projekt' oraz Nagrodę im. Macieja Nowickiego. Cała inwestycja kosztowała 7,3 mln zł brutto i została zrealizowana dzięki funduszom Nadleśnictwa Gdańsk i Funduszowi Leśnemu Lasów Państwowych.
Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.