18.09.2023 16:00 2 Marcin Skałbania/OR
Już dziś, 18 września, zaczyna się 48 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na scenach Teatru Muzycznego i innych obiektów można będzie podziwiać obrazy w reżyserii zarówno wybitnych reżyserów, jak i debiutantów.
Codziennie widzowie będą raczeni dziełami skłaniającymi do refleksji, przemyśleń, czy nieco luźniejszymi. I zdecydowanie będzie w czym wybierać! Na Festiwalu zadebiutuje między innymi film „Chłopi” na podstawie powieści Władysława Reymonta. Prawie dwugodzinny seans przedstawi tragiczną historię Jagny, a zrealizowany będzie na podstawie malarstwa Młodej Polski. Tak rysowane postacie i tła z pewnością zachwycą swoim kunsztem i pomysłowością. Za scenariusz „Chłopów” odpowiada DK Welchman, która reżyserowała również bardzo dobrze przyjęty film „Twój Vincent” oraz Hugh Welchman, a za kostiumy Katarzyna Lewińska. Zagrają między innymi Kamila Urzędowska i Mirosław Baka.
— *Akredytowało się ponad 4 tys. osób, liczymy na dziesiątki tysięcy widzów w kinach festiwalowych i Teatrze Muzycznym. Mamy w tym roku dość szczególną sytuację, gdyż większość filmów prezentowanych w konkursie głównych wyświetlonych będzie premierowo. Ponadto mamy bardzo ciekawe propozycje w filmach krótkometrażowych, gdzie zgłoszono aż 135 filmów. Ciekawym zjawiskiem w tym roku jest również to, że młodzi filmowcy bardzo często zajmowali się kinem historycznym — mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Innymi ciekawymi pozycjami mogą być „Panny z Wilka”, „Jedna dusza”, a dla młodszych widzów „O psie, który jeździł koleją”.
W trakcie Festiwalu zostaną przyznane Złote Lwy, bardzo prestiżowe polskie nagrody. Nominowani są między innymi Olga Chajdas, Jan Holoubek czy Paweł Maślona.
— Trójmiasto jest coraz częstszym bohaterem wielu filmów. W wielu produkcjach można rozpoznać właśnie trójmiejskie plenery. Cieszymy się zatem, że filmowców nie spotykamy tu jedynie podczas festiwalu, ale również podczas pracy w ciągu całego roku — dodaje Leszek Kopeć.
„Chłopów”, „Jedną duszę”, a także inne filmy można będzie też zobaczyć, jak co roku, również w Wejherowskim Centrum Kultury. Repliki będą grane codziennie w kilu salach kinowych wejherowskiej filharmonii. Festiwal trwa do soboty, 23 września.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.