13.09.2023 15:00 1 PM

Sfotografował kometę, która mknie w kierunku Ziemi

Kometa Nishimura.jpg

Obecnie w naszym sąsiedztwie znajduje się kometa okresowa C/2021 P1 Nishimura. Sfotografował ją Wojciech Nawrocki, który buduje autonomiczne obserwatorium kosmosu. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego.

Numer katalogowy C/2021P1 nazwano na cześć japońskiego astronoma amatora Hidiego Nishimurę, który zaobserwował ją jako pierwszy. C/2023 P1 to ciało niebieskie o średnicy około kilometra, które mknie właśnie w kierunku Ziemi i Słońca. Ma ona charakterystyczny, stosunkowo rzadki zielony kolor. Najbliżej naszej planety znajdzie się około 12-13 września, kiedy to minie nas w odległości około 125 milionów kilometrów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozsypują w lesie podejrzane 'czekoladki'. Sprawdź, co to takiego!

Ze względu na zbyt niską deklinację obiektu, bo około 13 północno wschodniego horyzontu z mojego miejsca obserwacji fotografowanie tego obiektu jest fizycznie nie możliwe. Jednak z pomocą przyszedł kolega po fachu udostępniając zdalny dostęp do swojego sprzętu dzięki czemu w nocy z soboty na niedzielę miałem możliwość nie ruszając się z domu sfotografować ten obiekt. Tu również podziękowania dla kolegi Pawła Rojewskiego za pomoc i udostępnienie sprzętu – mówi Wojciech Nawrocki, fotograf.

Kometa Nishimura 1.jpg

Kometa około 17-18 września zbliży się do Słońca na odległość mniejszą niż Merkury. Jeśli nie rozpadnie się podczas zbliżenia do gwiazdy, zacznie się od nas oddalać i w efekcie opuści nasze regiony kosmosu na około 434 lata. Ostatni raz prawdopodobnie odwiedziła ona nasze rejony Układu Słonecznego w czasach przed wynalezieniem teleskopu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Znalazł się w śmiertelnej pułapce. Policjanci uratowali go w ostatniej chwili

C/2023 P1 będzie jawiła się jako najjaśniejsza 17 września - wtedy ma osiągnąć magnitudo 5, co oznacza, że w sprzyjających warunkach może być dostrzegalna nawet gołym okiem. Tego dnia dla obserwatora na półkuli północnej będzie znajdować się ona w gwiazdozbiorze Panny - dodaje Wojciech Nawrocki.

Próby obserwacji najlepiej podjąć tuż po zachodzie Słońca, ponieważ po około godzinie od zachodu ciało niebieskie zniknie z naszego pola widzenia.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...