13.09.2023 12:00 40 Tomasz Smuga

Kim są kandydaci do Sejmu z 'gdyńsko-słupskiego' okręgu

Fot. sejm.gov.pl

Jakie zawody reprezentują kandydaci i kandydatki w wyborach do Sejmu 2023? Sprawdziliśmy najczęściej podawane profesje na listach kandydatów w okręgu nr 26, czyli 'gdyńsko-słupskim'.

Na podstawie dostępnych danych z Państwowej Komisji Wyborczej przyjrzeliśmy się zawodom, jakie podali kandydaci na listach wyborczych do Sejmu. Na jedynkach w siedmiu komitetach w okręgu nr 26 są to informatyczka, parlamentarzyści, prawnicy, wykładowca akademicki oraz przedsiębiorca.

Ta ostatnia grupa zawodowa to najczęściej występująca przy nazwiskach osób ubiegających się o mandat. W okręgu obejmujący swoim zasięgiem m.in. powiaty wejherowski i pucki zawód przedsiębiorcy podało 30 kandydatów i kandydatek. Drugą najpopularniejszą grupą są nauczyciele (w tym akademiccy) - 15, a trzecią ekonomiści (13).

CZYTAJ TEŻ: Kandydaci w wyborach 2023 w okręgu 'gdyńsko-słupskim'

Oprócz nich na listach znajdziemy też m.in. informatyków, mechaników, rolników, urzędników, politologów, sportowca, oficerów sił zbrojnych, fizjoterapeutę, socjologów, ogrodnika, muzealnika, malarza, księgową, dziennikarzy, studenta, emerytkę, administratora nieruchomości, specjalistów np. ds. sprzedaży, czy prezesów firm.

Ile kobiet znajduje się na listach komitetów?

Dodajmy, że od 12 lat obowiązuje w Polsce zasada, że co najmniej 35 proc. kandydatów na listach muszą stanowić kobiety. Na listach KKW Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL Zieloni znajdziemy 14 pań na 28 kandydatów w okręgu 'gdyńsko-słupskim'. W Trzeciej Drodze jest 28 osób, w tym 16 kobiet. U Bezpartyjnych Samorządowców połowa listy stanową panie. Konfederacja na swoich listach umieściła 10 kobiet, a Lewica 15 (na 28 osób na listach). Natomiast w KW Polska Jest Jedna na 19 kandydatów, jest 7 pań. Z kolei na listach PiS mamy 10 pań na 28 osób.

Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę (15 października). Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...