13.09.2023 12:00 39 Tomasz Smuga
Jakie zawody reprezentują kandydaci i kandydatki w wyborach do Sejmu 2023? Sprawdziliśmy najczęściej podawane profesje na listach kandydatów w okręgu nr 26, czyli 'gdyńsko-słupskim'.
Na podstawie dostępnych danych z Państwowej Komisji Wyborczej przyjrzeliśmy się zawodom, jakie podali kandydaci na listach wyborczych do Sejmu. Na jedynkach w siedmiu komitetach w okręgu nr 26 są to informatyczka, parlamentarzyści, prawnicy, wykładowca akademicki oraz przedsiębiorca.
Ta ostatnia grupa zawodowa to najczęściej występująca przy nazwiskach osób ubiegających się o mandat. W okręgu obejmujący swoim zasięgiem m.in. powiaty wejherowski i pucki zawód przedsiębiorcy podało 30 kandydatów i kandydatek. Drugą najpopularniejszą grupą są nauczyciele (w tym akademiccy) - 15, a trzecią ekonomiści (13).
CZYTAJ TEŻ: Kandydaci w wyborach 2023 w okręgu 'gdyńsko-słupskim'
Oprócz nich na listach znajdziemy też m.in. informatyków, mechaników, rolników, urzędników, politologów, sportowca, oficerów sił zbrojnych, fizjoterapeutę, socjologów, ogrodnika, muzealnika, malarza, księgową, dziennikarzy, studenta, emerytkę, administratora nieruchomości, specjalistów np. ds. sprzedaży, czy prezesów firm.
Ile kobiet znajduje się na listach komitetów?
Dodajmy, że od 12 lat obowiązuje w Polsce zasada, że co najmniej 35 proc. kandydatów na listach muszą stanowić kobiety. Na listach KKW Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL Zieloni znajdziemy 14 pań na 28 kandydatów w okręgu 'gdyńsko-słupskim'. W Trzeciej Drodze jest 28 osób, w tym 16 kobiet. U Bezpartyjnych Samorządowców połowa listy stanową panie. Konfederacja na swoich listach umieściła 10 kobiet, a Lewica 15 (na 28 osób na listach). Natomiast w KW Polska Jest Jedna na 19 kandydatów, jest 7 pań. Z kolei na listach PiS mamy 10 pań na 28 osób.
Wybory parlamentarne 2023 odbędą się w niedzielę (15 października). Wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów.
Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.
09:07
Luzino póki co, korkuje się w stałych miejscach. W cierpliwość uzbroić się muszą kierowcy znajdujący się na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Ofiar Stutthofu. Unormowała się z kolei sytuacja w pobliżu kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Ruch w tym rejonie jest płynny.
W Gościcinie, duży ruch jest teraz na gościcińskiej górce. Kumuluje się tradycyjnie w okolicach skrzyżowania z ulicą Szeroką i Słoneczna. W cierpliwość kierowcy uzbroić się muszą również w okolicy szkoły podstawowej.
Podobnie tłoczno jest teraz na ulicy Szkolnej w Bolszewie. Kto może, lepiej niech omija te okolice. Problem z płynnością jazdy będą mieli również kierowcy na ulicach Głównej i Zamostnej. Duży ruch jest teraz w okolicach ronda na ulicy Strażackiej.
Przypominamy, że trwa remont ulicy Tartacznej w Wejherowie, więc w tym miejscu kierowcy muszą kierować się dalej na ulicę Przemysłową, która w tej chwili jest w miarę przejezdna.
08:56
Utrudnienia w ruchu w Luzinie na ulicy Wilczka - trwają prace drogowe. Wprowadzono ruch wahadłowy od skrzyżowania z byłą krajową szóstką do ulicy Lipowej.
09:34
Korkuje się Obwodnica Trójmiasta za Osową w kierunku Gdyni. korki tworzą się w obu kierunkach.
08:32
Korkuje się Gościcińska Górka. Spory ruch jest na ulicy Sobieskiego w Wejherowie. Nie ma utrudnień na trasie z Wejherowa do Rumi.
08:33
Korkuje się za to ulica Zamostna w Bolszewie przy wyjeździe na dawną drogę krajową numer sześć. Wolniej możemy też przemieszczać się na gościcińskiej górce w rejonie skrzyżowania z ulicą Szeroką w Gościcinie.