12.09.2023 13:00 1 PM/UM Gdynia

Zbliża się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

Fot. Karol Stańczak/gdynia.pl

Święto polskiej kinematografii zbliża się wielkimi krokami. 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych wystartuje w Gdyni w poniedziałek, 18 września. Przez sześć dni w Mieście Filmu UNESCO będzie można poczuć magię ekranu i spotkać się z twórcami rodzimej kinematografii. Bo w końcu „Gdynia kocha film, film kocha Gdynię”  i o tym wiadomo nie od dziś.

W tegorocznym Konkursie Głównym znalazło się aż 16 filmów. Wśród nich są dwa pełnometrażowe debiuty reżyserskie i pięć drugich filmów reżyserów.  Z kolei w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych zobaczymy 4 filmy. W tym roku do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 25 produkcji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyruszyli z Rybna do Afryki, by pomóc w budowie szkoły

Festiwal to święto sztuki filmowej, ale także święto Gdyni, bo to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych, jakie mają miejsce w naszym mieście, która dostarcza mnóstwa wrażeń mieszkańcom i turystom – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydentka Gdyni.

Zobaczą państwo bardzo różne odcienie polskiego kina, zarówno te filmy adresowane do szerszej publiczności, bawiące się gatunkami, idące bardziej w stronę kina komercyjnego, jak i niezwykle osobiste, intymne historie. Ale też przy okazji słowa różnorodność mówimy o różnorodności tematycznej. Zobaczą państwo współczesne historie, bardziej osobiste, odwołujące się do różnych kwestii, o których na co dzień dyskutujemy, które nas zajmują – informuje Joanna Łapińska, dyrektor artystyczna FPFF. 

W tym roku również odbędzie się „Gdynia Industry” – program paneli dyskusyjnych, konsultacji oraz spotkań networkingowych skierowany do przedstawicieli branży filmowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zobaczyła pająka na swojej nodze i wjechała w sygnalizator

Filmem otwarcia 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych będzie „Doppelgänger. Sobowtór” w reżyserii Jana Holoubka.

— Film przenosi widzów w czas przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jednocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Bitner mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni – czytamy na stronie gdynia.pl.

Wiemy też, kto otrzyma tegoroczne Platynowe Lwy. Trafią one w ręce wybitnego scenografa Allana Starskiego, znanego m.in. z filmów „Lista Schindlera”, „Pianista” czy „Pan Tadeusz”.

Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie wydarzenia: festiwalgdynia.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...