Politycy nie zabijajcie polskich mediów

12.09.2023 12:00 25 PM/UM Rumia

Nie chcą plakatów wyborczych w przestrzeni publicznej

Fot. rumia.eu

Jednym z elementów każdej kampanii wyborczej są rozmieszczane w przestrzeni publicznej plakaty. W Rumi już od 4 lat wywieszanie takich materiałów na zarządzanych przez miasto terenach jest mocno ograniczone.

Zakaz rozmieszczania plakatów i haseł wyborczych na zarządzanych przez miasto przystankach komunikacji publicznej, sygnalizacji świetlnej, a także słupach oświetleniowych, energetycznych i telekomunikacyjnych obowiązuje od 18 września 2019 roku.

Zarządzenie w tej sprawie zostało wydane głównie z uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ponieważ w poprzednich latach to właśnie przy głównych ulicach Rumi najczęściej można było uświadczyć materiały promujące poszczególnych działaczy i polityków, co często dekoncentrowało kierowców. Mieszkańcy sygnalizowali również, że liczba plakatów o tej tematyce jest po prostu zbyt duża, a po kilku tygodniach zaśmiecają one miasto – informuje rumski magistrat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamek w Łapalicach z pozwoleniem na rozbudowę

W tym roku problem dotyczy głównie 14 słupów ogłoszeniowych zarządzanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi.

Ich maksymalne wymiary sięgają 190 centymetrów wysokości i 4 metrów w obwodzie, ponadto są zlokalizowane przy ruchliwych ulicach: Starowiejskiej, Grunwaldzkiej, I Dywizji Wojska Polskiego, Gdańskiej, Pomorskiej, Placu Kaszubskim, Towarowej, Tysiąclecia, Kamiennej i Górniczej. To powoduje, że słupy ogłoszeniowe stanowią atrakcyjną przestrzeń reklamową, a niektórzy uznają je za niczyje – czytamy na stronie rumia.eu.

Jak informuje MOSiR, w ciągu ostatnich trzech miesięcy 80% plakatów wywieszanych bez zgody zarządcy stanowiły materiały ugrupowań politycznych. Zazwyczaj były to zaproszenia na spotkania, wiece lub happeningi. Miejska jednostka usuwa takie plakaty na własny koszt, a wskazanego na plakacie organizatora upomina o zakazie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: W wypadku zginęło dwóch młodych mężczyzn

Osoby i podmioty zainteresowane zamieszczeniem na słupach ogłoszeniowych jakichkolwiek materiałów każdorazowo muszą zwrócić się w tej sprawie do MOSiR-u.

Wybory do Sejmu i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się 15 października 2023 roku.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...