07.09.2023 14:00 6 OR/Nadleśnictwo Choczewo

Ogromna tama w choczewskich lasach. Bobry budowały ją przez rok!

fot. Nadleśnictwo Choczewo

Mierząca niemal 2 metry tama znajduje się w lasach Nadleśnictwa Choczewo. Ta imponująca konstrukcja to dzieło bobrów. Podobnych tam jest na terenie nadleśnictwa kilkadziesiąt.

Jak widać po wielkości tamy bobry w lesie mają się bardzo dobrze – piszą na swoim profilu w mediach społecznościowych leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo.

Widoczna na zdjęciu tama to efekt ponadrocznej pracy tych niewielkich, choć bardzo pracowitych ssaków. Człowiek może tylko podziwiać i brać przykład z nich przykład!

Na terenie Nadleśnictwa Choczewo mamy zinwentaryzowanych około 140 bobrów. Sprawdzaliśmy również miejsce ich bytowania i odkryliśmy kilkadziesiąt takich i podobnych tam. Mają od pół metra aż do 2 metrów wysokości. Jest tego naprawdę bardzo dużo — mówi Rafał Skowronek, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Choczewo.

Wielu z nas zastanawia się w jakim celu bobry budują takie konstrukcje. Gatunek ten czuje się bezpieczniej, gdy wejście do nory jest pod wodą. W tym celu zwierzęta sukcesywnie spiętrzają ją, właśnie poprzez budowę tam.

Działalność bobrów wpływa korzystnie na zachowanie środowiska wodno-błotnego, ponieważ łagodzi skutki suszy, zmian klimatycznych i przyczynia się do podwyższenia poziomu wód gruntowych.

Bez względu gdzie bobry wybudują takie tamy, nie ingerujemy w te konstrukcje. Cieszymy się, że naturalnie wspomagają naszą małą retencję. Jest tylko jedno miejsce gdzie bobry wybudowały nory w skarpie drogi, w związku z czym jej fragment zsunął się do rzeki — dodaje Rafał Skowronek.

Według danych Lasów Państwowych, liczebność bobrów w naszym kraju to ponad 100 tysięcy osobników. Po II wojnie światowej żyło ich u nas niewiele, a w latach 80. niemal zupełnie zniknęły. Tak jak w XIX wieku, gdy masowo na nie polowano. Bóbr europejski w naszym kraju podlega ochronie od 1952 roku.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...